Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Wąwolnica

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Wąwolnica

Tytuł zdjęcia: Wąwolnica


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2008-11-06
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 7588 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Wąwolnica to jedna z najstarszych osad Lubelszczyzny - powstała w XI-XII w. Obecnie znana jest, przede wszystkim, jako sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Poza tym to senne i niezwykle urokliwe miasteczko położone w najbardziej pociętym wąwozami regionie Europy.
Miejscowość: Wąwolnica
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Tagi: ludzie  
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Ja osobiście jestem wielkim fanem Wąwolnicy i nie uważam, że to co widoczne jest na zdjęciu powyżej to najgorsza strona tego miasteczka. To raczej znak odchodzących czasów, który mnie samego w jakiś sposób wzrusza. Takie zapadające się i stare, ale jakże piękne domostwa to trochę znak naszych czasów. I tylko wypada żałować, że docenimy je pewnie długo po tym, jak przestaną istnieć. Pozdrawiam serdecznie

Autor: Szymon Narożniak   Dodano: 2009-10-02  23:40:20
szkoda że pokazałeś tą miejscowość z najgorszej strony ,ruina nadal stoi trochę gorszym stanie ,krzewy zakwitły ,w miarę czasu postaram się poopowiadać zdjęciami trochę więcej ,pozdrawiam mieszkanka od kilkunastu lat

Autor: bozenna   Dodano: 2009-10-02  21:42:30
zobacz wszystkie komentarze w serwisie