Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LubelszczyznaWłącz pokaz slajdów

Lublin - Archikatedra
Wilkołaz - droga do lasu
Wilkołaz - droga
Wilkołaz - polna droga
Rozstaje dróg. Wilkołaz
Grób żołnierza
Ruiny w Janowcu
Zabudowania dawnego kamieniołomu
Łysaków - przed burzą
Dworek w Janowcu
Wisła w Kazimierzu Dolnym
Kamieniczki w Kazimierzu nad Wisłą
Janowiec - trochę w paski i trochę rozsypany!
Beagel w oknie kamienicy w Lublinie
Kazimierz Dolny - zachód słońca
Janowiec ruiny zamku
Zamek w Lublinie
Sarny zimą
Widok na Kraśnik
Groby żołnierzy z I Wojny Światowej
Lubelszczyzna - Artykuły / Felietony
Miasteczko Kazimierz Dolny

Miasteczko Kazimierz Dolny (felieton)

Kazimierz Dolny to nie tylko galerie sztuki, festiwale i turyści przechadzający się nadwiślańskim bulwarem. To miasteczko z krwi i kości. Ze swoim niepowtarzalnym klimatem, sennością, pustką i wałęsającymi się kotami. Zapraszamy do odwiedzenia Kazimierza - miasteczka, zamiast Kazimierza - zabytku lub może zbytku... jak kto woli.

 
Artykuł dodano: 2018-01-10 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Lubelszczyzna

Lubelszczyzna

kraina

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.