Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Mogiła ułanów ks. Józefa Poniatowskiego

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Mogiła ułanów ks. Józefa Poniatowskiego

Tytuł zdjęcia: Mogiła ułanów ks. Józefa Poniatowskiego


Autor: Waldemar Jan
Data dodania: 2017-11-12
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 1092 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na rogatkach lubartowskich w Lublinie, w miejscu, gdzie się zbiegają ulice Obywatelska, Spółdzielczości Pracy i Lubartowska, stoi pomnik. Postawiono go na mogile ułanów księcia Józefa Poniatowskiego, którzy zginęli 14 maja 1809 r. w potyczce z wojskami austriackimi. Pomnik w formie kolumny zwieńczonej krzyżem posiada również wizerunek tej Rozalii datowany na 1852 r. Święta ta była patronką chorych na choroby zakaźne i być może powieszono go w latach, gdy Lublin nawiedzały zarazy choleryczne. Mogiła jest ogrodzona, gruntowny remont i przebudowę przeszła w 1905 r. Dzisiaj wygląda jak zwykła, przydrożna kapliczka - stoi wszak na bardzo dużym skrzyżowaniu dróg, tylko metalowa tablica na cokole pomnika informuje nas o prawdziwej intencji postawienia tego pomnika. [http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/38669,lublin-mogila-ulanow-ks--jozefa-poniatowskiego.html]
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych