Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 R

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 R

Tytuł zdjęcia: CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 R


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-10-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 2  Odsłon: 2121 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerkiew została zbudowana w 1759 r w miasteczku Uhrynów koło Sokala jako greckokatolicka świątynia parafialna p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy. Pod koniec XIX wieku przeniesiono ją do miejscowości Tarnoszyn koło Tomaszowa Lubelskiego. Po 1968 r została opuszczona i częściowo zdewastowana. W 1994 cerkiew została nabyta przez Parafię Greckokatolicką w Lublinie i po rekonstrukcji na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej jako świątynia służy wiernym a także licznym zwiedzającym.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych