Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Kraśnik sześcioplamek

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Kraśnik sześcioplamek

Tytuł zdjęcia: Kraśnik sześcioplamek


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2013-08-01
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 5.00  Ocen: 2  Odsłon: 2149 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kraśnik sześcioplamek jest pospolitym gatunkiem motyla dziennego z rodziny kraśnikowatych. Występuje w Europie wśród ubogiej roślinności na terenie suchym oraz na torfowiskach i wrzosowiskach. Zasięg jego występowanie dochodzi do 2000 m n.p.m. Charakterystyczną cechą rozpoznawczą tego gatunku jest wzór na skrzydłach  po sześć czerwonych plam na każdym. Owad ten lubi nasłonecznione miejsca, głównie stoki. Żywi się m.in. nektarem komonicy zwyczajnej i cieciorka żółtego, żeruje również na oście. Ubarwienie tego owada ostrzega, że jest niejadalny. Ma w barwniku trujące związki cyjanowe. Jest dość odporny na działanie innych trucizn.
Miejscowość: Wełecz
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Tagi: owady przyroda  
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękne i różnorodne są owady.

Autor: rajrar48   Dodano: 2013-08-10  23:25:01
zobacz wszystkie komentarze w serwisie