Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Chełmnica

Galeria: Ponidzie Włącz pokaz slajdów

 
Chełmnica

Tytuł zdjęcia: Chełmnica


Autor: Adam Wawszczyk
Data dodania: 2011-06-21
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3013 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Na Chełmnicy przed potopem szwedzkim (1655-1656), stała kaplica i erem kamedułów. Na końcu przysiółka Podlesie zachowała się studnia, z której przed wiekami, kameduli czerpali wodę pitną. Szwedzi spalili drewnianą kaplice i erem oraz zabili większość zakonników. Ci którym udało się uciec, zabrali ze sobą obraz Matki Boskiej Łaskawej i zostawili go w kościele w Szczaworyżu na przechowanie. Eremu kamedułów na Chełmnicy nigdy nie odbudowano, a obraz pozostał w Szczaworyżu, gdzie utworzono Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, zwanej także Szczaworyską. Legenda głosi, że po potopie szwedzkim na Chełmnicy miał być budowany kościół, ale dziedzic z Janiny kłócił się z dziedzicem z Żernik Górnych, kto będzie fundatorem. Nie dogadali się i kościoła na Chełmnicy nie wybudowano. Obecnie w miejscu gdzie stała na Chełmnicy kaplica, rośnie dąb na którym wisi Chrystus Ukrzyżowany, pod nim jest kapliczka Matki Bożej, a na ziemi stoi fragment figurki. Jeszcze przed II wojną światową, około 20 metrów na wschód od dębu stała figura kamienna na postumencie. Została ona zniszczona przez osobę chorą psychicznie i fragment tej figurki został ustawiony przed dębem.
Miejscowość: Ruczynów
Kraina: Ponidzie
Województwo: świętokrzyskie
Schowaj mapę

Ponidzie

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."

 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych