Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: PonidzieWłącz pokaz slajdów

Wełecz - system korzeniowy pospolitej sosny
Wełecz - dziwaczna sosna
Wełecz - sosna na szczudłach
Skowronno - żółty zabójca
Wiślica - miedze
Wiślica - wiosna
Stradów - droga do grodziska
Stradów - na grodzisku
Stradów - rondel grodziska prasłowiańskiego
Stradów - plątanina ścieżek
Stradów - dojście do grodziska
Sancygniów - pola
Sancygniów - co kryją gniazda ?
Probołowice - droga do wsi
Probołowice - kontrasty
Miedze w okolicach Probołowic. Ponidzie
Probołowice - pejzaż ponidziański
Opatkowiczki - struktury
Opatkowiczki - samotna grusza
Opatkowiczki - na miedzy
Ponidzie - Artykuły / Felietony
Ponidziańskie świątki i kapliczki

Ponidziańskie świątki i kapliczki (felieton)

Charakterystycznym elementem krajobrazu Ponidzia są przydrożne świątki, krzyże i kapliczki. Ich nagromadzenie w tym rejonie Polski jest doprawdy wyjątkowe. To prawdziwy korowód świętych. Oprócz Chrystusa Frasobliwego i Matki Bożej na ich cokołach możemy spotkać także Dominika, Andrzeja Bobolę, Rozalię, Jana Nepomucena, Józefa…

Online amateur porn!

 
Artykuł dodano: 2023-08-24 | Autor: Adam Wawszczyk
czytaj dalej
 
Ponidzie

Ponidzie

kraina

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."