Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: PonidzieWłącz pokaz slajdów

Opatkowice - pola ponidziańskie
Lubcza
Lubcza - sady
Lubcza - pola
Gacki - na polach
Ciuślice - wiosenne kontrasty
Ciuślice - piaskowy skłon
Ciuślice - wiatr  na miedzach
Probołowice - gra kolorów
Probołowice - wiosenne błocko
Czarnocin - pola
Drożejowice - droga przez pola
Bogucice - pola nad Nidą
Bogucice - na wzgórzach zbrzańskich
Skowronno - ponidziańskie pola
Skowronno - w rezerwacie roślinności stepowej
Skowronno Pierwsze - wytarte koleiny
Skowronno Pierwsze - opuszczona sadyba
Skowronno Pierwsze - wiosenne pola
Skowronno Pierwsze - wiosna na Ponidziu
Ponidzie - Artykuły / Felietony
Ponidziańskie świątki i kapliczki

Ponidziańskie świątki i kapliczki (felieton)

Charakterystycznym elementem krajobrazu Ponidzia są przydrożne świątki, krzyże i kapliczki. Ich nagromadzenie w tym rejonie Polski jest doprawdy wyjątkowe. To prawdziwy korowód świętych. Oprócz Chrystusa Frasobliwego i Matki Bożej na ich cokołach możemy spotkać także Dominika, Andrzeja Bobolę, Rozalię, Jana Nepomucena, Józefa…

 
Artykuł dodano: 2023-06-24 | Autor: Adam Wawszczyk
czytaj dalej
 
Ponidzie

Ponidzie

kraina

Ponidzie to najbardziej zielona kraina jaką znamy. Szczególnie wiosną. Wówczas aż trudno uwierzyć, że w zieleni może być tyle... zieleni. Do tego dodajemy szaraki, których na tutejszych polach jest istne zatrzęsienie. W którą stronę nie zwrócić oczu tam zawsze wystają z trawy czyjeś uszy.

Ponidzie to także kraina przydrożnych świątków, kapliczek i krzyży, których jest tutaj wyjątkowe nagromadzenie. Niektóre z nich sięgają nawet XVI wieku, a ich wkomponowanie w krajobraz jest wyjątkowe i unikalne.

Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta: uzdrowiskowe Busko Zdrój, królewskie Wiślica i Nowy Korczyn, wyniosły Pińczów, bajkowy Pacanów. No i na koniec Nida, rozlana szeroko po tej kolorowej krainie, meandrująca leniwie, tworząca starorzecza, piękne łęgi i zakola. Jak w piosence "Ponidzie wiosenne, Ponidzie leniwe, Prężysz się jak do słońca kot, Rozciągnięte po tych polach, Lichych lasach w pstrych łozinach, Skałkach w słońcu rozognionym, Nidą w łąkach roziskrzoną, Na Ponidziu wiosna trwa."