Karpacki redyk. Z Muńcoła na Rycerzową (felieton)Pasące się wysoko w górach owce to krajobraz ginący w polskich Beskidach. Zarastające dzikim szczawiem i młodymi świerkami hale, niegdyś ozdoba gór i cel licznych wycieczek, dziś wyglądają wprost opłakanie. Artykuł dodano: 2024-12-06 | Autor: Szymon Narożniak czytaj dalej |
kraina
Beskid Żywiecki - fantastyczne zdjęcia, opisy, felietony, co warto zobaczyć, dokąd pójść. Beskid Żywiecki zachwyca, zobacz koniecznie!
Beskid Żywiecki dzieli się na trzy grupy górskie: Wielkiej Raczy i Rycerzowej, Pilska i Romanki oraz Babiej Góry i Policy. To drugie co do wysokości, po Tatrach, góry w Polsce. Do najwyższych szczytów należą Babia Góra, Mała Babia Góra, Pilsko oraz Romanka.
Beskid Żywiecki to jedne z najpiękniejszych gór w naszym kraju. Charakteryzują się pasmowym układem szczytów i są stosunkowo łatwo dostępne dla turystów. Po osiągnięciu pewnej wysokości długi czas możemy wędrować po względnie płaskich pasmach górskich. Eksploracji Beskidu Żywieckiego sprzyja także gęsta sieć schronisk górskich, z których wiele odznacza się niepowtarzalnym klimatem m.in. Rysianka, Lipowska, Wielka Racza, Rycerzowa, Markowe Szczawiny, Hala Krupowa.
Niezaprzeczalnym atrybutem Beskidu Żywieckiego są także położone wysoko pod szczytami, na przełęczach i wierzchowinach górskie hale do dziś służące wypasowi owiec. Rozciągające się z nich widoki i panoramy należą do najbardziej rozległych w Beskidach. PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie hale: Na Małej Raczy, Rycerzową, Cudzichową, Malorkę (lub Malarkę), Jodłowcową, Łyśniowską, Pawlusią i Majcherkową.
W Beskidzie Żywieckim znajduje się także jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce – Korbielów.