Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Szpaler lip w nieborowskim parku

Galeria: Nieborów Włącz pokaz slajdów

 
Szpaler lip w nieborowskim parku

Tytuł zdjęcia: Szpaler lip w nieborowskim parku


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-10-29
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Pobierz tapetę na pulpit z tym zdjęciem
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 4566 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Park otaczający pałac w Nieborowie o każdej porze roku wygląda inaczej. Na wiosnę zachwyca delikatną zielenią młodych pączków i smukłością spragnionych słońca drzew, w lecie zaskakuje gęstwiną, która zdaje się nie przepuszczać światła, w zimie czarnobiałymi obrazami. Jednak bez sprzecznie najpiękniejszy jest jesienią, kiedy graby, lipy, topole i kasztanowce zabarwiają się złotymi barwami pożółkłych liści.
Miejscowość: Nieborów
Kraina: Mazowsze
Województwo: łódzkie
Tagi: parki przyroda  
Schowaj mapę

Nieborów

W Nieborowie znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Mazowsza – barokowy pałac z lat 1690-1696, zaprojektowany przez wybitnego architekta swoich czasów Tylmana z Gameren. Jego budowę zlecił, ówczesny właściciel Nieborowa, prymas Michał Radziejowski.

Później pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli. Do najznamienitszych należeli m.in. Michał Ogiński, twórca tzw. "Kanału Ogińskiego" oraz Michał Radziwiłł. Nieborów odwiedzał kilkakrotnie król Stanisław August Poniatowski, a w czasach późniejszych Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka.

W sieni pałacu w Nieborowie znajduje się słynna rzeźba Niobe, której piękny poemat poświęcił Konstanty Ildefons Gałczyński. We wnętrzu pałacu godna zobaczenia jest także klatka schodowa wyłożona XVIII-wiecznymi fajansowymi płytkami z holenderskiej fabryki w Delft.

Wokół nieborowskiego pałacu rozciąga się rozległy park składający się z dwóch części. Pierwsza, tzw. park geometryczny, na przedłużeniu osi pałacu, projektowana była w końcu XVII i 1 poł. XVIII w. Drugą część, położoną na zachód, stanowi park krajobrazowy, założony wraz z kanałem i stawem ok. poł. XVIII w.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Szpaler lip w nieborowskim parku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Magicznie... Byłam tam wiosną, widzę, że muszę też pojechać jesienią :)

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-03-12  10:36:02
zobacz wszystkie komentarze w serwisie