Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek w Mirowie od południa

Galeria: Mirów Włącz pokaz slajdów

 
Zamek w Mirowie od południa

Tytuł zdjęcia: Zamek w Mirowie od południa


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-07-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 0.00  Ocen: 0  Odsłon: 3364 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ok. 1489 roku zamek w Mirowie stał się własnością rodziny Myszkowskich z Przeciszowa (koło Oświęcimia) herbu Jastrzębiec, którzy znacznie rozbudowali zamek. Już wkrótce mirowska warownia stała się ich główną siedzibą rodową, a oni sami zaczęli się tytułować margrabiami na Mirowie de Gonzaga (tytuł ten uzyskał Zygmunt Myszkowski od swego przyjaciela, księcia włoskiego Montay de Gonzaga). Na przełomie XVI i XVII w. zamek podupadł, albowiem Myszkowscy opuścili go i przenieśli się do wygodniejszej siedziby koło Pińczowa, której też nadali nazwę Mirów.
Miejscowość: Mirów
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: ruiny zamki  
Schowaj mapę

Mirów

Mirów to niewielka, malownicza wieś na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Znajduje się w niej jeden z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd.

Zbudowana na ostańcu, wieńczącym zachodnie zakończenie pasma Mirowskich Skał, warownia uważana jest za bliźniaka niedalekiego zamku w Bobolicach, choć faktycznie niewiele ma z nim wspólnego.

Według legendy, warownia należała do rycerza o imieniu Mir. Jednak historyce powstanie murowanego zamku przypisują Kazimierzowi Wielkiemu, choć nie jest wykluczone, że dokonał tego Władysław Opolczyk.

Obecnie zamek jest prywatną własnością rodziny Lasockich. Wypada mieć nadzieję, że nie podzieli losu zamku w Bobolicach, którego odbudowa właśnie ma się ku końcowi. Pomijając fakt, że dokonano jej właściwie bez szczegółowej dokumentacji historycznej, która po prostu się nie zachowała, obecny zamek nijak się ma do malowniczości dawnych ruin.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamek w Mirowie od południa
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych