Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Ruiny zamku w Morsku

Galeria: Morsko Włącz pokaz slajdów

 
Ruiny zamku w Morsku

Tytuł zdjęcia: Ruiny zamku w Morsku


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-07-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 4709 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Zamek w Morsku, a raczej strażnica obronna (fortalicjum), nie ma udokumentowanej historii. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi dopiero z roku 1390. Tutejszą warownię nazywano wówczas Bancowecz, skąd wzięła się późniejsza nazwa zamku - Bąkowiec. Na przełomie XV i XVI wieku Morsko posiadali Włodkowie i oni właśnie mogli wznieść murowany, obronny zamek, którego resztki przetrwały do dziś.
Miejscowość: Morsko
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: ruiny  
Schowaj mapę

Morsko

Morsko to niewielka miejscowość położona w gminie Włodowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Na północ od niej znajdują się ruiny zamku Morsko - jedne z najbardziej tajemniczych na Szlaku Orlich Gniazd. Do dzisiaj trudno dociec czy był to faktycznie zamek, czy też tylko fortalicja obronna. Nie wiadomo także w jakim celu została wybudowana: czy służyła umacnianiu władzy państwowej, czy też wprost przeciwnie, jako schronienie dla ściganych przez ówczesny wymiar sprawiedliwości.

W średniowieczu zamek nosił nazwę Bancowecz, co później tłumaczono jako Bąkowiec. Obecnie wzgórze zamkowe wchodzi w skład Ośrodka Rekreacyjnego Morsko, który posiada m.in. własny basen, stok narciarski oraz korty tenisowe.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Ruiny zamku w Morsku
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych