Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Zamek Morsko - zakamarek

Galeria: Morsko Włącz pokaz slajdów

 
Zamek Morsko - zakamarek

Tytuł zdjęcia: Zamek Morsko - zakamarek


Autor: Szymon Narożniak
Data dodania: 2009-07-27
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 13  Odsłon: 3952 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Ruiny zamku w Morsku owiane są wieloma legendami. Jedna z nich mówi, że zamek został zbudowany przez bardzo zamożnego, ale okrutnego pana, który przechowywał w nim swoje skarby. Jego córka zakochała się w biednym chłopie ze wsi. Bogacz na wieść o tym wpadł w złość. Uwięziona w lochach córka wkrótce zmarła z głodu i wycieńczenia. Od tego czasu niedoszły zięć wypowiedział okrutnemu ojcu wojnę i wojował z nim tak długo, aż ten został złapany i powieszony. Złu los spotkała także sam zamek, który podczas ostatniej wyprawy swojego Pana został trafiony przez piorun i zniszczony.
Miejscowość: Morsko
Kraina: Jura Krakowsko Częstochowska
Województwo: śląskie
Tagi: zaułki  
Schowaj mapę

Morsko

Morsko to niewielka miejscowość położona w gminie Włodowice na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Na północ od niej znajdują się ruiny zamku Morsko - jedne z najbardziej tajemniczych na Szlaku Orlich Gniazd. Do dzisiaj trudno dociec czy był to faktycznie zamek, czy też tylko fortalicja obronna. Nie wiadomo także w jakim celu została wybudowana: czy służyła umacnianiu władzy państwowej, czy też wprost przeciwnie, jako schronienie dla ściganych przez ówczesny wymiar sprawiedliwości.

W średniowieczu zamek nosił nazwę Bancowecz, co później tłumaczono jako Bąkowiec. Obecnie wzgórze zamkowe wchodzi w skład Ośrodka Rekreacyjnego Morsko, który posiada m.in. własny basen, stok narciarski oraz korty tenisowe.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: Zamek Morsko - zakamarek
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych