Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BieszczadyWłącz pokaz slajdów

Stok Połoniny Caryńskiej, a w tle pasmo górskie Dział
Przełęcz Wyżniańska,  zielonym szlakiem na Połoninę Caryńską.
Król Puszczy
Cerkiew greckokatolicka w Równi
Cerkiew greckokatolicka w Równi
Cerkiew greckokatolicka w Równi
Droga na Grandysową Czubę 2019
Cerkwia Opieki Matki Bożej w Równi
Cerkwia Opieki Matki Bożej w Równi
Cerkiew w Chmielu
Cerkiew w Smolniku n. Sanem.
Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Rzepedzi
Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Mikołaja w Rzepedzi
Szczawne - cerkiew  pw. Zaśnięcia Matki Bożej.
Szczawne - cerkiew i dzwonnica.
Szczawne - cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej.
Szczawne - dzwonnica i cerkiew od strony zachodniej.
Krzemień
Tarnica
Smerek
Bieszczady - Artykuły / Felietony
Państwo Muczne

Państwo Muczne (felieton)

W drugiej połowie lat 70-tych w Mucznym funkcjonował jeden z trzech tajnych ośrodków wypoczynkowych rządu Polski Ludowej oznaczony kryptonimem W-3.

 
Artykuł dodano: 2023-06-15 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Bieszczady

Bieszczady

kraina

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.