Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: BieszczadyWłącz pokaz slajdów

Tajemniczy las
Na Połoninie Caryńskiej
Ikona Matki Bożej Pięknej Miłości
Kapliczka w Łopience
Cerkiew w Łopience
Spotkanie z Matką
Czwarta stacja Drogi Krzyżowej w Zagórzu
W oknie klasztoru karmelitów w Zagórzu
Ruiny klasztoru karmelitów w Zagórzu
Ruiny klasztoru w Zagórzu
Kopa Bukowska, Halicz, Rozsypaniec widziane z Bukowego Berda
Widok z Bukowego Berda na Kopę Bukowską i Halicz
Ratusz w Lesku z 1896r.-styl eklektyczny.
Ratusz w Lesku z 1896r.-styl eklektyczny.
Ratusz w Lesku z 1896r.-styl eklektyczny.
Zamek Królewski w Sanokudziedziniec
Zamek Królewski w Sanoku
Połonina Wetlińska
W drodze na Połoninę Wetlińską
Dziedziniec Zamku Królewskiego w Sanoku
Bieszczady - Artykuły / Felietony
Państwo Muczne

Państwo Muczne (felieton)

W drugiej połowie lat 70-tych w Mucznym funkcjonował jeden z trzech tajnych ośrodków wypoczynkowych rządu Polski Ludowej oznaczony kryptonimem W-3.

 
Artykuł dodano: 2020-08-20 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Bieszczady

Bieszczady

kraina

Bieszczady to zachodnia część Beskidów Wschodnich. W Polsce jednak mianem tym zwykło się określać tylko część tych gór leżącą w granicach naszego kraju, a będącą de facto jedynie fragmentem Bieszczadów Zachodnich (położonych na terenie Polski, Słowacji i Ukrainy).

Polskie Bieszczady rozciągają się od Przełęczy Użockiej (853 m.n.p.m.) na wschodzie po Przełęcz Łupkowską (640 m.n.p.m.) na zachodzie. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Tarnica (1346 m.n.p.m.), znajdująca się w najpopularniejszym wśród turystów Paśmie Połonin. To właśnie niezwykle widokowe odsłonięte szczyty gór pokryte połoninami stanowią największą atrakcję tych gór i magnes przyciągający turystów. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są z pewnością Połonina Wetlińska i Caryńska, a zaraz za nimi Wielka i Mała Rawka oraz gniazdo Tarnicy. Mniej uczęszczane Pasmo Graniczne z pięknym Jasłem oraz Pasmo Chryszczatej z rezerwatem Zwięzło (gdzie w wyniku osuwiska powstały Jeziorka Duszatyńskie) to atrakcja dla bardziej wytrawnych turystów.

Nic jednak nie przebije uroków bieszczadzkiej Doliny Sanu, która w górnym biegu tworzy osławiony Worek (niegdyś miejsce całkowicie niedostępne dla zwykłych śmiertelników zajęte przez tajny rządowy ośrodek). Bieszczady to także pozostałości dawnych wsi bojkowskich – w Tworylnem, Łopiance i Wołosatym oraz przepiękne cerkwie – w Równi, Żłobku, Smolniku i Komańczy.