Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Pojezierze BrodnickieWłącz pokaz slajdów

Zakole Drwęcy Michałowo
Zakole Drwęcy Michałowo
Zakole Drwęcy Michałowo
Śpiewak drozd.
Wróbel pod moim karmnikiem.
Sylwester 20152016
Sylwester 20152016
J. Robotno
Pełnia z przed kilku dni. Księżyc
Księżyc i jego HALO
U mnie za oknem takie widoki..... Szpak
Drwęca w okolicach Jeziora Nielbark
Jezioro Okonek
Jezioro Okonek
Jezioro Okonek
Jezioro Okonek
Jezioro Okonek
Jezioro Wielkie Partęczyny
.
Starówka Toruń
Pojezierze Brodnickie - Artykuły / Felietony
Od Hujska do Kurejewki

Od Hujska do Kurejewki

Hujsko to niewielka miejscowość położona kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla. Jest doskonałym przykładem tego, jak barwny, różnorodny i… wieloznaczny jest polski język. Niestety, nie wszyscy podzielają taką opinię. Być może właśnie dlatego Hujsko w 1957 r. przemianowano na Nowe Sady.

 
Artykuł dodano: 2024-08-09 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie

kraina

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.