Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Pojezierze BrodnickieWłącz pokaz slajdów

Spotkanie
Jest wiosenka :
Anielewo. Kapliczka.
ALEJKA
Brodnicka Fara
Klasztor OO Franciszkanów. Klasztorek
Paź już piękny
Paź jeszcze nie piękny
Nad jeziorem Strażym
Poranek
Młyn w Bratianie
Koziołek
Dzierzba we mgle
Skarlanka
Pałacyk secesyjny z 1901 r. w Łąkorku.
jesień
j. Sosno. Jesień w pełni.
Bazylika św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim
PAPIEZ JAN PAWEL 2  BRODNICA
Lisa Młyn o świcie
Pojezierze Brodnickie - Artykuły / Felietony
Od Hujska do Kurejewki

Od Hujska do Kurejewki

Hujsko to niewielka miejscowość położona kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla. Jest doskonałym przykładem tego, jak barwny, różnorodny i… wieloznaczny jest polski język. Niestety, nie wszyscy podzielają taką opinię. Być może właśnie dlatego Hujsko w 1957 r. przemianowano na Nowe Sady.

 
Artykuł dodano: 2024-08-18 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie

kraina

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.