Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Pojezierze BrodnickieWłącz pokaz slajdów

strużka na ul Karbowskiej
OKOLICE KARBOWA
kwitnące wiśnie
Okolice Zbiczna
LEŚNA DROGA POKRZYWKI
OKOLICE KARBOWA
GRZMIĘCA
STARY MŁYN NAD NISKIM BRODNEM
FARA
WIEŻA KRZYŻACKA
Szymkowo - 1 w gminie Brodnica - pierwszy odwiert poszukiwawczy złóż gazu łupkowego
Bachotek
Motyl z Cichego
Park im Jana Pawła II
Bachotek zimą
Bachotek
Skarlanka
j. Bachotek - jeszcze pod lodem
j. Bachotek - jeszcze pod lodem
Smugi kondensacyjne. Lisa Młyn
Pojezierze Brodnickie - Artykuły / Felietony
Od Hujska do Kurejewki

Od Hujska do Kurejewki

Hujsko to niewielka miejscowość położona kilkanaście kilometrów na południe od Przemyśla. Jest doskonałym przykładem tego, jak barwny, różnorodny i… wieloznaczny jest polski język. Niestety, nie wszyscy podzielają taką opinię. Być może właśnie dlatego Hujsko w 1957 r. przemianowano na Nowe Sady.

 
Artykuł dodano: 2024-09-16 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Pojezierze Brodnickie

Pojezierze Brodnickie

kraina

Pojezierze Brodnickie znajduje się na prawym brzegu Drwęcy, na północ od Brodnicy. To jeden z najbardziej malowniczych nizinnych zakątków naszego kraju. Pomimo tego, że znajduje się dość blisko Warszawy (ok. 200 km) teren ten pełni funkcje turystyczne jedynie lokalnie. Chętnie odpoczywają tutaj mieszkańcy niedalekiego Torunia oraz Grudziądza, rzadziej Bydgoszczy.

Na Pojezierzu Brodnickim znajduje się blisko 100 akwenów wodnych o powierzchni przekraczającej 1 ha. Tutejsze jeziora charakteryzują się wydłużonym kształtem, rozwiniętą linią brzegową z szeregiem półwyspów, zatok i na ogół stromymi zboczami. Dodatkowym walorem jest czystość wody - z reguły I klasy.

Do najpiękniejszych jezior należy zaliczyć: Wysokie Brodno, Bachotek, Robotno, Zbiczno, Wielkie i Małe Partęczyny oraz jeziora Strażym, Głowińskie i Łąkorz.