Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: SierpcWłącz pokaz slajdów

Rajd Orlen
Rajd Orlen - Peugeot Leszka Kuzaja
Rajd Orlen - na trasie
Sierpc - wiatrak ze skansenu
Skansen w Sierpcu. Mazowsze
Stary dach. Skansen w Sierpcu
Owoce w oknie. Sierpc
Dom w Sierpcu
Skansen w Sierpcu
Sierpc - drewniane rzeźby ludowe przed Sierpeckim Domem Kultury
Sierpc - drewniane rzeźby ludowe przed Sierpeckim Domem Kultury
Sierpc - drewniane rzeźby ludowe przed Sierpeckim Domem Kultury
Skansen w Sierpcu - św. Jan Nepomucen
Sierpc - fragment chałupy z Czermna
Zagroda z Czermna
Skansen w Sierpcu - zagroda z Czermna
Skansen w Sierpcu - fragment chałupy z Jonnego
Skansen w Sierpcu - zagroda z Jonnego
Sierpc - zagroda z Rzeszotar Chwał
Sierpc - chałupa z Rębowa
Sierpc, mazowieckie - Artykuły / Felietony
Sierpc. Nie tylko skansen

Sierpc. Nie tylko skansen

Są miejsca, które wydają się przemijać, tak jakby właśnie nadszedł późny zmierzch  ich świetności. To miejsca, o których zaczyna się myśleć w czasie przeszłym - szczególnie w deszczowe, jesienne wieczory. Taka jest ich uroda. Taki też jest pejzaż krainy północnego Mazowsza: bezkresnej równiny z wierzbami rosnącymi przy polnych drogach, skarłowaciałych wiosek i sennych miasteczek.

 
Artykuł dodano: 2022-02-27 | Autor: Marta Jóźwiak
czytaj dalej
 
Sierpc

Sierpc

miejscowość

Sieprc swoją nazwę wziął podobno od kształtu doliny Sierpienicy podobnej do sierpa. W mieście zachowało się sporo zabytkowych domów przeważnie z 1 poł. XIX w. Domy drewniane mają charakterystyczne wysokie przyziemia i schodki prowadzące do wejścia umieszczonego przeważnie w głębokiej wnęce.

W miasteczku zachowały się trzy interesujące zabytki sakralne: kilkakrotnie przebudowywany gotycki kościół parafialny z późnobarokowymi ołtarzami, położony na drugim brzegu rzeki późnogotycki kościół Benedyktynek  (1483 r.) z XIV - wiecznym posągiem Matki Boskiej oraz kościół Świętego Ducha, dawniej szpitalny, zbudowany w 1513 roku z fundacji króla Zygmunta I Starego.

Zabytki budownictwa świeckiego reprezentuje w miasteczku klasycystyczny ratusz z 1 poł. XIX w. oraz stara chata zwana "Kasztelanką", prawdopodobnie z XVIII w.

2 km od centrum Sierpca, przy drodze do Torunia, znajduje się skansen - Muzeum Wsi Mazowieckiej. Na malowniczym terenie nad Sierpienicą o pow. 60 ha możemy podziwiać trzy zespoły wiejskie oparte na układach przestrzennych rzędówki, placowego przysiółka drobnoszlacheckiego i ulicówki nadrzecznej oraz zespół dworski.