Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Kaplica Św. Trójcy
Zalew Zemborzycki
Nad Zalewem Zemborzyckim
Kolorowo na ulicy Złotej. Stare Miasto
Sztukmistrz z Lublina
Rynek staromiejski
Widok z Placu Litewskiego
Wieża Trynitarska XVII-XIX w.
Grand Hotel Lublinianka z przełomu XIXXX w.
XVII-wieczna świątynia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
W Bramie Krakowskiej
Hotel Grand
na Sierocej
kapliczka z Jaczewskiego
kapliczka z Jaczewskiego
kaplica pw. Niepokalanego Poczęcia NMP
kościół św. Eliasza
Jesienny liść
Zanim zapadnie zmrok
Jesienny Zalew Zemborzycki
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.