Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Na straży ?
W pierwszych promieniach słońca
Poranne mgły
Zalew Zemborzycki o świcie
Zamek
Zalew w sepii
Zalew i kaczki
Wschód i kaczki
Godzinę przed wschodem
Wiosenny las
Polna wyspa zimą
Polna wyspa
Zalew zimą
Szadź
Znowu dzika
Pierwszy promień słońca
Wschód nad Zalewem Zemborzyckim
Zimny poranek nad zalewem
Polny bukiet
Francuskie pole
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.