Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Rozkołysane na wietrze.
LUBLIN - PANORAMA STAREGO MIASTA
Kozi Gród - jak zawsze dostojny
Kozi Gród - jak zawsze dostojny
Kozi Gród - jak zawsze dostojny
Kozi Gród - jak zawsze dostojny
Kozi Gród - jak zawsze dostojny
Kozi Gród - jak zawsze dostojny
Zalew Zemborzycki
Dzięcioł czarny nad Zalewem Zemborzyckim
LEW POD ZAMKIEM
Wiosna - pąki strzelają....
Katapulta
Brama, wejscie na stare miasto
Miejsce po Farze z widokiem na Zamek
Makieta Fary
Cerkiew Prawosławna
Studnia na Zamku
Widok na miasto
Lubelski Zamek
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.