Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Ukrzyżowany ... w lubelskiej Archikatedrze
Spacerując po starówce ...
Dąbrowa
Śnieg pada, śnieg pada
Zimowa Bystrzyca
Jesienna Bystrzyca
Zimowy ranek nad Bystrzycą
Jesienny las we mgle
Para na całe życie
W zaułkach Starówki
Uliczka ku Farze
Ulica ku Farze
W Muzeum Wsi Lubelskiej
Lublin nocą
Muzeum Lubelskie w Lublinie
targi staroci
targi staroci
targi staroci
kolejne spojrzenie na Lublin
Zaułki Starego Miasta
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.