Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Czerwcowe chmury
ORYGINALNY KWIAT.
HOJA RÓŻOWA -  kwiat ozdobny
Muzeum Wsi Lubelskiej-WC
Muzeum Wsi Lubelskiej-nacynia gliniane
Muzeum Wsi Lubelskiej-pijalnia
Muzeum Wsi Lubelskiej-wnętze sklepu
Muzeum Wsi Lubelskiej- wnętrze domu
Muzeum Wsi Lubelskiej-stary piec
Muzeum Wsi Lubelskiej-Nepomuczek
Muzeum Wsi Lubelskiej-kogut ze swoimi kurami
Muzeum Wsi Lubelskiej- Chrystus Prawosławny
Muzeum Wsi Lubelskiej
Muzeum Wsi Lubelskiej
Zamek lubelski
Staromiejskie zaułki
Staromiejski Plac po Farze
Renesansowo
Zalew Zemborzycki
Zalew Zemborzycki
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.