Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 R

Galeria: Lublin Włącz pokaz slajdów

 
CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 R

Tytuł zdjęcia: CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 R


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-10-02
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 2  Odsłon: 2106 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Cerkiew została zbudowana w 1759 r w miasteczku Uhrynów koło Sokala jako greckokatolicka świątynia parafialna p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy. Pod koniec XIX wieku przeniesiono ją do miejscowości Tarnoszyn koło Tomaszowa Lubelskiego. Po 1968 r została opuszczona i częściowo zdewastowana. W 1994 cerkiew została nabyta przez Parafię Greckokatolicką w Lublinie i po rekonstrukcji na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej jako świątynia służy wiernym a także licznym zwiedzającym.
Miejscowość: Lublin
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lublin

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.

 
Zobacz zdjęcie w kategorii Kraina: CERKIEW GRECKOKATOLICKA Z 1759 R
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych