Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Góry ŚwiętokrzyskieWłącz pokaz slajdów

Kadzielnia z lodospadem
Krzyżtopór
Grudniowy dzień
Jesień
Zamek Krzyżtopór
Jesień nad Dąbrówką
Jesień nad Dąbrówką
Jesień nad Dąbrówką
Ostatni dzień października 2018
Jesienny zalew  18.10.2018 r.
Jesienny zalew  18.10.2018 r.
Kaplica św Franciszka
Z widokiem na zamek
Panorama miasta
Zespół klasztorny franciszkanów
Wnętrze kościoła franciszkanów
Zamek Krzyżtopór-Ujazd
Zamek Krzyżtopór-Ujazd
Wiosna - 13.04.2018
Pierwszy dzień wiosny - 2018
Góry Świętokrzyskie - Artykuły / Felietony
Stare Strzechy, Fuksy, Lisy czyli Karczma Piwna

Stare Strzechy, Fuksy, Lisy czyli Karczma Piwna

Barbórka - tradycyjne górnicze święto - to nie tylko Śląsk, Zagłębie, kopalnie kruszców i metali nieżelaznych, odkrywki Turoszowa, Bełchatowa czy Konina. To także kamieniołomy i kopalnie surowców mineralnych pod Kielcami, gdzie białych górników jest więcej niż drzew w niejednym lesie. Dlatego obyczaje, uświęcone tradycje kultywowane są w tym regionie Polski z równą estymą.

 
Artykuł dodano: 2022-08-17 | Autor:
czytaj dalej
 
Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie

kraina

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.