Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: Góry ŚwiętokrzyskieWłącz pokaz slajdów

Amfiteatr Kadzielnia
Skała
Lodospad
Sołtys
Gen Marian Langiewicz
Opactwo Cystersów
Warstwy.
W promieniach słońca
***
Muzeum
Armata
Kościół świętego Bartłomieja Apostoła w Chęcinach
W dworku
Festyn
Uczta
Widok ze zboczy Pierścienicy na Kielce i Pasmo Masłowskie
zamek
Droga na zboczach góry Brusznia
KRZYŻTOPÓR
Krzyżtopór
Góry Świętokrzyskie - Artykuły / Felietony
Stare Strzechy, Fuksy, Lisy czyli Karczma Piwna

Stare Strzechy, Fuksy, Lisy czyli Karczma Piwna

Barbórka - tradycyjne górnicze święto - to nie tylko Śląsk, Zagłębie, kopalnie kruszców i metali nieżelaznych, odkrywki Turoszowa, Bełchatowa czy Konina. To także kamieniołomy i kopalnie surowców mineralnych pod Kielcami, gdzie białych górników jest więcej niż drzew w niejednym lesie. Dlatego obyczaje, uświęcone tradycje kultywowane są w tym regionie Polski z równą estymą.

 
Artykuł dodano: 2022-08-17 | Autor:
czytaj dalej
 
Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie

kraina

Większości ludziom Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Kielcami, Pasmem Łysogór, Łysicą, Świętym Krzyżem i Nową Słupią. Tymczasem wymienione miejsca to zaledwie skrawek gór, objęty Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.  

Wiele osób słyszało także o jaskini Raj i Chęcinach. Tymczasem Góry Świętokrzyskie to olbrzymia kraina rozpościerająca się od Skarżyska Kamiennej na północy, aż po Opatów, Klimontów i Staszów na południu.

Co prawda Góry Świętokrzyskie to najniższe z polskich gór, ale za to najstarsze. No i wskaźnik liczby legend na kilometr kwadratowy jest najwyższy w Polsce.

PolskieKrajobrazy.pl polecają szczególnie Pasmo Jeleniewskie – najbardziej dzikie i niedostępne. Poza tym warto odwiedzić także Pasmo Klonowskie, chyba najbardziej widokowe oraz Oblęgorskie. Obowiązkowym punktem wycieczki w Góry Świętokrzyskie powinna być także góra Miedzianka.