Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» Rzeczpospolita Babińska - enklawa szyderców

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
Rzeczpospolita Babińska - enklawa szyderców

Tytuł zdjęcia: Rzeczpospolita Babińska - enklawa szyderców


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-09-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.33  Ocen: 3  Odsłon: 4122 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Babin i jego okolice to wprawdzie kabaretowy, ale prawdziwy fragmencik historii Polski. Mało kto wie, że w drugiej połowie XVI wieku, w atmosferze sprzeciwu wobec niesłusznych poczynań hierarchii państwowej i kościelnej powstała Rzeczpospolita Babińska - republika prześmiewców oraz zgryźliwych komentatorów sceny politycznej i obyczajów. W Babinie leżącym na zachód od Lublina, przy drodze do Bełżyc, w posiadłości staropolskiego rodu Pszonków znalazła miejsce tętniąca towarzyskim życiem enklawa szyderców, w której ze świata drwili wielcy panowie, intelektualiści i artyści. Był to klub towarzyski, którego członkowie, jako uczestnicy życia publicznego prowadzili walkę o reformy na poważnie, ale jako babińczycy uciekali się do satyry i humoru. Przyjeżdżali tu między innymi poeci Mikołaj Rej, Jan Kochanowski i Mikołaj Sęp-Szarzyński, a także hetman Jan Zamoyski i przedstawiciele możnych rodów - Potoccy, Myszkowscy i Ossolińscy. Zagubione na lubelskiej wsi państewko funkcjonowało ponad sto lat.
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie
Schowaj mapę

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Bardzo ciekawa historia - nigdy nie słyszałam o Rzeczpospolitej Babińskiej .

Autor: Krystyna   Dodano: 2010-09-21  12:13:54
zobacz wszystkie komentarze w serwisie