Zaloguj się | Zarejestruj się
 

» PRZYDROŻNA KAPLICZKA KOŁO BABINA - RARYTAS HISTORYCZNY

Galeria: Lubelszczyzna Włącz pokaz slajdów

 
PRZYDROŻNA KAPLICZKA KOŁO BABINA - RARYTAS HISTORYCZNY

Tytuł zdjęcia: PRZYDROŻNA KAPLICZKA KOŁO BABINA - RARYTAS HISTORYCZNY


Autor: Jerzy Wójcik
Data dodania: 2010-09-17
Zgłoś uwagi
Zgłoś uwagi
Ocena Oceń zdjęcieDobre Bardzo dobreoceń
Średnia ocena: 4.00  Ocen: 1  Odsłon: 2920 

Z tego konta już oddano głos na to zdjęcie. Można głosować tylko raz!

 

Proszę zaznaczyć ocenę!

 
Opis: Kapliczka usytuowana w pobliżu szosy łączącej Bełżyce ze Strzeszkowicami w odległości ok 15 km od Lublina. Miejsce wybrane zostało przez fundatora nieprzypadkowo bowiem był to w XVII wieku odcinek starego królewskiego szlaku Kraków - Wilno. Jest udokumentowane na zamieszczonej starej tablicy, że figura na krzyżu wykonana z piaskowca pochodzi z 1664 roku. Sama kapliczka została dobudowana w 1841 roku.
Kraina: Lubelszczyzna
Województwo: lubelskie

Lubelszczyzna

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.
 
Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych