Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: WigryWłącz pokaz slajdów

Widok z mostku
Maskowanie
Klasztor wigierski - brama na dziedziniec z wieżą zegarową
Nad Wigrami
Mostek
Jezioro Czarne
Nad jeziorem Czarnym.Zima 2015.
Nad jeziorem Czarnym II.
Zima na Suwalszczyżnie - nad Jeziorem Czarnym.
Zima w Wigierskim Parku Narodowym .
Zima w Wigierskim Parku Narodowym II.
Wigierski klasztor
Wigierski klasztor
Wigierski klasztor
Plaża nad Jeziorem Czarnym zimą.
Suwalszczyzna w bieli.
Zima na Suwalszczyżnie - nad Jeziorem Czarnym.
Wigierski PN: Suchar Wielki
Wigierski PN: Suchar Wielki
Przewrócone
Wigry - Artykuły / Felietony
OSP Bryzgiel w akcji

OSP Bryzgiel w akcji (felieton)

Akcja Ochotniczej Straży Pożarnej z Bryzgla była jedną z najlepszych interwencji pożarniczych, jakie miałem okazję widzieć lub o jakich słyszałem. Ugaszenie płonącego stosu podkładów kolejowych zajęło strażakom zaledwie 20 minut i to od momentu zgłoszenia.

 
Artykuł dodano: 2024-02-23 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Wigry

Wigry

kraina

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.