Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: WigryWłącz pokaz slajdów

Zespół pokamdeulski w Wigrach
Wigierski klasztor widziany z Cimochowizny...
Rosochaty Róg - jeden z najpiękniejszych widoków na jezioro Wigry
Kładka na zielonym szkaku okrążającym jezioro Wigry. Rezerwat Czarna Hańcza
Widok na jezioro Wigry. Cimochowizna
Bryzgiel - widok na jezioro Wigry
Klasztor wigierski
Zimowe Wigry
Klasztor wigierski
Zimowe Wigry
...
Zmrożony pejzaż
Suwalszczyzna - w tym pozbawionym dróg regionie istotną rolę komunikacyjną  pełnią zamarznięte przez większą część roku zbiorniki wodne.
Zatoka Słupiańska
Wigierskie klimaty
Startrails Zatoka Słupiańska
Zatoka Słupiańska nocą
Jezioro Wigry o poranku.
Wigry przed świtem.
Kościół w Wigrach w porannej mgle.
Wigry - Artykuły / Felietony
OSP Bryzgiel w akcji

OSP Bryzgiel w akcji (felieton)

Akcja Ochotniczej Straży Pożarnej z Bryzgla była jedną z najlepszych interwencji pożarniczych, jakie miałem okazję widzieć lub o jakich słyszałem. Ugaszenie płonącego stosu podkładów kolejowych zajęło strażakom zaledwie 20 minut i to od momentu zgłoszenia.

 
Artykuł dodano: 2024-03-02 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Wigry

Wigry

kraina

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.