Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Gdzie Gawrych Ruda, a gdzie Płociczno

Gawrych Ruda i Płociczno położone są niedaleko Suwałk u południowo-zachodniego krańca jeziora Wigry. Pierwsza z tych miejscowości słynie z doskonałego położenia nad samym brzegiem największego jeziora Suwalszczyzny, druga słynie z kościoła, którego wieżę widać niemal z całej okolicy, no i z kolejki wąskotorowej, która tutaj zaczyna swój bieg.

Jednak nie walory turystyczne obydwu miejscowości chciałbym opisać, a pewną ich szczególną cechę, której próżno szukać w innych rejonach Polski i w innych wsiach. Dla zobrazowania swojej opowieści przytoczę pewne zdarzenie, które miało miejsce wiele lat temu, gdy pierwszy raz zbłądziłem w te rejony. Wybierałem się tu na dość długie wakacje z rodzicami, a po kilku dniach mieli do nas dołączyć moi znajomi. Jako, że pomysł na ich przyjazd zrodził się dość spontanicznie, a ja nie znałem dokładnego adresu swojej wakacyjnej kwatery ustaliliśmy, że po dotarciu na miejsce będą szukać mnie na chybił trafił. No bo to wioska wszak nieduża, a i mały fiat na pruszkowskich numerach na pewno od razu rzuci się im w oczy.

 Wigierek na bryzglowskich zagonach
 Wigierska Kolej Wąskotorowa z Płociczna


Tak ustaliwszy rozeszliśmy się - ja ruszyłem na Suwalszczyznę, a oni po ostatnie potrzebne na wyjazd zakupy. No i wieść po nich zaginęła, a że nie było wówczas telefonów komórkowych nie mogliśmy ustalić, czemu nie dotarli do mnie na czas. Jakież było jednak nasze zdziwienie, gdy już pod koniec mojego wyjazdu wpadliśmy na siebie na rogu ulic pod kościołem w Płocicznie. Ja wracałem z kajaków, oni z lasu. Ucieszony ich widokiem wyraziłem swój żal, że nawiedzili mnie dopiero teraz, a nie kilka dni temu, jak było umówione. Na co oni odpowiedzieli żalami jeszcze większymi, jako że oni szukają mnie w tej wioseczce już od tygodnia, bo przyjechali dokładnie wtedy, kiedy przyjechać mieli!

Dwa dni chodzili od domu do domu w rzeczonej Gawrych Rudzie (bo taki w istocie adres miał dom, w którym spędzałem wakacje) zaglądając za płoty i szukając jakiegoś śladu po turystach z Piastowa, białym małym fiacie na pruszkowskich numerach, zielonym namiocie i takimże samym kajaku. Ani śladu! No bo skąd biedni mogli wiedzieć, że Gawrych Ruda 70 znajduje się pod kościołem w Płocicznie? Skąd mieli wiedzieć, że dom przed naszym domem to jeszcze Płociczno (a może już Płociczno) ten z lewej też, ale z prawej (choć w tą właśnie stronę ciągnie się Płociczno) to już Gawrych Ruda. I kolejny dom też. Ale trzeci od prawej to znów Płociczno, piąty Gawrych Ruda, szósty stoi dziwacznie bokiem jakoś tak i pewnie dlatego trafił do Płociczna, ale dom przed nim (a jakże) znów gawruychrudzki.

 Widok na jezioro Wigry. Plos Bryzglowski
 Jezioro Wigry w okolicach Gawrych Rudy


Gdzie kończy się jedna wieś a druga zaczyna dociec trudno. Cóż z tego, że tabliczki drogowe dumnie prężą się i zielenieją przy drodze, jak zaraz za Płocicznem adres gawrychrudzki, a za Gawrych Rudą wciąż Płociczno?

Moi znajomi do dziś wspominają ów wyjazd i te poszukiwania naszego miejsca pobytu. Po Gawrych Rudzie zaczęli eksplorować w poszukiwaniach okolicę i... gdzie nie zaszli tam Gawrych Ruda. Jakby innych wsi dookoła nie było. Środek lasu Gawrych Ruda, leśniczówka nad jeziorem... Gawrych Ruda. Dlatego pamiętajcie. Jak będziecie się z kimś umawiali w Polsce podawajcie dokładne namiary, bo nigdy nie wiadomo gdzie kończy się Gawrych Ruda a zaczyna Płociczno...

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
dokładnie tak. jeździłem rowerem i na każdym mieszkaniu odczytywałem, do jakiej wsi posesja należy. nie udało mi się ustalić reguły...

Autor: Waldemar Jan  & nbsp;Dodano: 2020-05-19  21:20:57
Zabawna historia. Musi być sporo zamieszania z lokalizacją adresów w tych dwóch miejscowościach.

Autor: Monika Zet  & nbsp;Dodano: 2016-08-18  07:43:09
Piękne tereny, wspaniałe foty i fajny opis.

Autor: Krzysztof Wydra  & nbsp;Dodano: 2016-08-08  20:58:11
Ciekawa historia, a jednocześnie proza życia.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2016-07-28  16:28:03

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
SUPER FOTKA
JeGo
2023-11-10 13:51:46
Ciekawe
JeGo
2023-10-29 12:18:40
bdb
JeGo
2023-10-29 12:16:11
Super
JeGo
2023-10-25 12:21:39
Fajne
JeGo
2023-10-11 16:55:39
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości

Wigry

Klasztorna matematyka
Zatoka słupiańska
Zatoka słupiańska
Zatoka słupiańska