Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: WigryWłącz pokaz slajdów

Milky Way Bartny Dół
Startrails Bartny Dół
Sarny
Gawrych Ruda
jez. Dowcień
Zatoka Słupiańska
Kościół w Płocicznie, ale widok z... Gawrych Rudy
Stara zabudowa Gawrych Rudy. Wigierski Park Narodowy
Widok na jezioro Wigry z Bryzgla. Wigierski Park Narodowy
Monkinie - jedna z ostatnich takich wsi w Puszczy Augustowskiej
Wigierek na szlaku pomiędzy Krusznikiem a Płocicznem. Wigierski Park Narodowy
Bartny Dółó
Bartny Dół
BARTNY DÓŁ
Nad Wigrami
Nad Wigrami
Jeden z tzw. Sucharów w Wigierskim Parku Narodowym
Pamięć dawnej Suwalszczyzny
Pokamedulski zespół klasztorny
Pokamedulski zespół klasztorny
Wigry - Artykuły / Felietony
OSP Bryzgiel w akcji

OSP Bryzgiel w akcji (felieton)

Akcja Ochotniczej Straży Pożarnej z Bryzgla była jedną z najlepszych interwencji pożarniczych, jakie miałem okazję widzieć lub o jakich słyszałem. Ugaszenie płonącego stosu podkładów kolejowych zajęło strażakom zaledwie 20 minut i to od momentu zgłoszenia.

 
Artykuł dodano: 2024-05-14 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Wigry

Wigry

kraina

Znajdujące się w Wigierskim Parku Narodowym jezioro Wigry należy do najpiękniejszych w Polsce. Jest także największym zbiornikiem wodnym Suwalszczyzny i jednym z najgłębszych w kraju (73 m).  Swoim kształtem przypomina literę "S". Właśnie od takiego ukształtowania jezioro zawdzięcza swoją nazwę, która wywodzi się od jaćwieskiego słowa wingris (kręty, wijący się).

Jezioro Wigry podzielone jest na trzy otwarte zbiorniki wodne zwane plosami. Są to: Plos Bryzglowski, Plos Zakątowski oraz Plos Wigierski. Na całym akwenie znajduje się sześć wysp: Ordów, Walędziak, Ostrów, Krowa, Brzozowe oraz Kamień.  Zwłaszcza pierwsza i ostatnia z nich są szczególnie malownicze.

Niewątpliwym ewenementem jeziora Wigry jest to, że prawie w całości otoczone jest lasem, co przy tak dużym akwenem należy do prawdziwej rzadkości. W skład krainy Wigier wchodzą także liczne mniejsze jeziorka m.in. Długie, Muliczne, Okrągłe, Leszczewek i inne.  Przez jezioro prowadzi jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce – Czarnej Hańczy.

Na północy, na wysuniętym w jezioro półwyspie, znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny – dawny kościół i klasztor Kamedułów w Wigrach.