Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Śląsk bez granic Zamki trzech narodów

Wielu włóczęgów peregrynuje w poszukiwaniu zamczysk i pałaców. Dla miłośników nie przemijającej urody rezydencji i warowni pogranicze polsko–czesko–niemieckie to istna ziemia obiecana. Wystarczy sięgnąć po pierwsze lepsze przewodniki, by skonstatować, że w tej historycznej krainie znajduje się grubo ponad tysiąc miejsc absolutnie wartych odwiedzenia. Książka Marka Gaworskiego "Śląsk bez granic. Zamki trzech narodów" może nas w tym przekonaniu tylko utwierdzić.

Co prawda, poza zamkami i pałacami wpisanymi nawet na listę światowego dziedzictwa, sporo tutaj zwyczajnych ruin i rezydencji, którymi nie raczą się chwalić nawet współcześni nowobogaccy, ale jakby nie patrzeć i nie liczyć ten trezor nagromadzonych na stosunkowo małym obszarze atrakcji musi budzić wyobraźnię. Autor opisywanej publikacji nie pokusił się niestety o szczegółowe opracowanie dziejów opisywanych przez się obiektów ograniczając swoją aktywność do sporządzenia - powiedzmy to oględnie - katalogu najciekawszych jego zdaniem budowli zlokalizowanych na terenie Polski, Niemiec i Czech.

Kolejnym mankamentem publikacji jest brak ogólnej mapy opisanych miejscowości. Co prawda każdy, wyraźnie zaznaczony paginą tytułową rozdział ozdabia szkicowa, konturowa mapka, ale karty zamków i pałaców - nie ma. Oznacza to więc, że ktoś kto zechce ruszyć w teren musi zaopatrzyć się samodzielnie w plan i na nim nanieść długopisem miejscowości, które zamierza odwiedzić.

Opisom zamków w języku polskim towarzyszy niemieckie tłumaczenie, ale czeskie już nie, chociaż autor prowadzi swoich czytelników również po terenach położonych za naszą południową granicą. Tym syntetycznym, momentami nawet ascetycznym bo sprowadzonym do ledwie trzech, czterech zdań opisom, towarzyszy przebogata ikonografia. Tak, nie mam najmniejszych wątpliwości, że liczne zdjęcia Autora i współpracującego z nim Bogdana Ramsa (który nota bene opracował graficznie, złożył i złamał całe wydawnictwo) to bezsprzecznie mocny walor publikacji. Zdjęć jest w książce mnóstwo - od panoram przez szczegóły architektoniczne po wnętrza.

Najciekawsze zamki na Śląsku

Po stronie niemieckiej M. Gaworski prezentuje dziesięć zamków i pałaców, po stronie czeskiej - ponad dwadzieścia, a po polskiej, podzielonej na trzy województwa: dolnośląskie, opolskie i śląskie - aż kilkadziesiąt.

Mamy tutaj zgromadzone w jednej publikacji obiekty niezwykłe i fantastyczne. Niemieckie - Bad Muskau, Reichnbach, Gebelzig czy kameralny Kromlau, czeskie - Bruntal, Fulnek, Javorni, Kravaře i wreszcie polskie. O, tutaj to już jest takie bogactwo, że głowa boli by wybrać te, które określić można jako reprezentatywne dla opisywanego regionu.

Leśna - brama paradna do zamku Czocha

Leśna - brama paradna do zamku Czocha


Dla mnie najciekawsze są te budowle, położone na uboczu, nie odwiedzane zbyt często przez miłośników architektury warownej czy rezydencjonalnej. Konia z rzędem temu, kto był już w uroczym, neobarokowym, a wzniesionym przez dziesięć lat (od 1904 roku) pałacyku w Bagnie, kto zabłądził do barokowego Budzowa, odwiedził przepiękne założenie parkowo–pałacowe w Brunowie, zatrzymał się w barokowym pałacu hrabiego von Zeidlitz w Kraskowie.

Bo w takim zamku Czocha, w Krzyżowej, Kliczkowie, Książu czy w Wojanowie to był każdy. No, prawie każdy. A to tylko niektóre z licznie rozrzuconych po Dolnym Śląsku skarbów.

Marek Gaworski Śląsk bez granic Zamki trzech narodów ss. 266 Strzelce Opolskie 2010 ISBN 978-83-926883-1-0 Wydawnictwo Matiang

Autor: Ryszard Biskup

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Dziękuję za podpowiedź, z pewnością z niej skorzystam. Ryszardzie, telefon oczywiście mam, ale... w dniach od 22.02 do 25.02br. nie mam możliwości załatwienia sprawy, ponieważ pracuję w godzinach od 6,00 do 19,00, a w pracy nie mogę prowadzić dłuższych rozmów telefonicznych, bo mógłbym wyrządzić szkodę sobie i innym ludziom :) Wolałbym to załatwiać telefonicznie, bo pozwoli mi przekazać wszystkie Twoje pochwały i miłe słowa pod adresem tych Pań.Najwcześniej mogę to zrobić w sobotę, niedzielę lub poniedziałek - wtenczas będę wolny w przyzwoitych godzinach rannych lub południowych :) Przymierzam się na poniedziałek, bo moim zdaniem sobota z niedzielą nie są dniami odpowiednimi, żeby takim osobistościom zawracać głowę moimi sprawami...

Autor: JureK  & nbsp;Dodano: 2011-02-24  20:04:58
Skoro tak, to wystarczy teraz złożyć ręce w małdrzyk i się poddać. Ale prawdziwy poszukiwacz broni składać nie powinien !!!! Nie ma książki w wydawnictwie ? To podpowiem Ci jeszcze jedno źródło. Zechciej zadzwonić telefonem 74 817 55 74 do biura kopalni złota w Złotym Stoku pod Kłodzkiem. Poproś do słuchawki właścicielkę kopalni p. Elę Szumską i powiedz jej, że wiesz ode mnie, że ta książka leży na dolnej półce, obok monografii kopalni w biurze obsługi turystów, tam gdzie Mysza ( to przewodniczka) sprzedaje pamiątki. Poproś te przemiłe panie niech Ci interesującą Cię pozycję prześlą za zaliczeniem pocztowym na domowy adres. Zrobią to, bo to są superkobiety. Przy okazji pozdrów je ode mnie, czym zyskasz dodatkowy plus. Jeżeli telefonu nie masz, bo i to jest możliwe napisz maila na adres:biuro@kopalniazlota.pl.

Autor: Ryszard Biskup  & nbsp;Dodano: 2011-02-21  18:31:18
Ryszardzie z przykrością Cię informuję, że mam odpowiedź od samego autora i jest treści: "... Niestety, tego tytułu nie mam już w sprzedaży.Pozdrawiam Marek Gaworski..."

Autor: JureK  & nbsp;Dodano: 2011-02-21  18:05:27
Dziękuję Ryszardzie za informację. Właśnie wysłałem zamówienie na książkę. Lekturę już zacząłem od innych...Teraz jednak będę baczną uwagę zwracał na tę zakładkę.

Autor: JureK  & nbsp;Dodano: 2011-02-20  19:22:47
Wiem, przeczytałem na głownej stronie GW. Spałem pod Nowym Tomyślem kilka razy, szkoda, wielka strata.

Autor: Ryszard Biskup  & nbsp;Dodano: 2011-02-20  17:36:11
A z informacji smutnych, nie wiem czy słyszeliście, że dziś w nocy spłonął przepiękny XIX wieczny pałac w Wąsowie w Wielkopolsce? Szkoda, że nikt go nie zaprezentował na PK.

Autor: Gosc_serwisu2  & nbsp;Dodano: 2011-02-20  17:31:47
Dobre ! Bardzo dobre !!!!! Produkuję się od pewnego czasu i jestem przekonany, że nikt w ten wątek nie zagląda, a tu taka miła niespodzianka !!! Nie do końca masz rację, że rekomendowana książka jest nie do zdobycia. Celowo zawsze przy recenzjach podaję wydawnictwo i numer ISBN, z sympatii podsyłam Ci mail : wydawnictwomatiang@wp.pl. Dalej proste - zamawiasz i listonosz przynosi Ci pozycję do chałupy. ps. Przy okazji proszę o zapoznanie się z innymi ( a przede wszystim o lekturę !!!!) omawianymi pozycjami, jest ich już sporo, a będzie więcej, o wiele więcej :-)

Autor: Ryszard Biskup  & nbsp;Dodano: 2011-02-20  17:24:48
Przepraszam za aluzję, teraz zauważyłem dopiero, że taka zakładka funkcjonuje. Co prawda jestem dawnym blondynem, ale dałem ciała jak "przysłowiowa blondynka" :)

Autor: JureK  & nbsp;Dodano: 2011-02-20  13:44:17
Dzięki za ciekawą recenzję książki Gaworskiego. Niestety pozycja jest już niedostępna w sprzedaży:) Będę szukał nadal :) W nawiązaniu do tematu: Udało mi się ostatnio kupić "Zamki" Jerzego Smoczyńskiego, wydawnictwo:Carta Blanca z serii Przewodnik po Polsce. Pozycja zawiera około 200 opisów najciekawszych polskich zamków. Co jest fajne, to jest wydana w wygodnej, pasującej do dużej kieszeni, formie:) Układ jest województwami i rozpoczyna się od mapy Polski z naniesionymi opisanych budowli. Jako ciekawostkę należy dodać, że we wstępie Jerzy Smoczński bardzo interesująco przedstawił genezę zamków i ich podział na przestrzeni wieków. Przyjęty przewodnikowy, a więc bardzo wygodny system pozycji, powoduje, że wiele informacji można wykorzystywać bezpośrednio podczas wędrówek. Każda budowla opisywana jest mniej więcej wg. schematu:-Z dziejów zamku;Zobacz koniecznie; Kalendarium; Zwiedzanie;Najciekawsze imprezy;Informacje praktyczne.Przepraszam za wtrącenie tego przydługawego tekstu, ale może namówimy Szefostwo do uruchomienia zakładki o przewodnikach i pozycjach wartych do przeczytania:)

Autor: JureK  & nbsp;Dodano: 2011-02-20  13:38:33
Bardzo dobrze się dzieje, że PolskieKrajobrazy proponują tego typu albumy do zapoznania się z ich treścią lub chociażby z ich krótką, a rzeczową recenzją. Takie artykuły mogą okazać się bardzo pomocne przy planowaniu wypadu foto-turystycznego w te strony.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2011-02-20  13:09:44

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości