Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Szałasy w Dolinie Chochołowskiej

Tatry to najwyższe pasmo gór leżące w granicach naszego kraju. Mało jest w Polsce osób, które nigdy nie były w tym regionie, większość poprzestaje jednak na spacerach po Zakopanem bądź kolejkowej wyprawie na Gubałówkę lub Kasprowy Wierch. Nie trzeba mieć jednak świetnych warunków kondycyjnych ani dużo samozaparcia, by odbyć kilka wycieczek w piękne doliny Tatr.

Jedną z ciekawszych i zarazem najdłuższą doliną Tatr Polskich (10 km) jest Dolina Chochołowska, wysunięta najdalej ku zachodowi. Najwyższy szczyt w okolicy to Starorobociański (2176 m n.p.m.), a najniższe miejsce Siwa Polana (925 m n.p.m.) z płatnym parkingiem, dokąd można dojechać także busem z Zakopanego.

Tatry - Dolina Chochołowska - Polana Chochołowska

Polana Chochołowska


W dolnej części, na długości około 4 km, dolina tworzy głęboki wąwóz, w którym występują dwa przewężenia: Brama Chochołowska Niżnia i Wyżnia. Wyższa część doliny dzieli się na trzy większe odgałęzienia (Dolinę Starorobociańską, Dolinę Chochołowską Wyżnią i Dolinę Jarząbczą) oraz kilka mniejszych. Całość rozciąga się na przestrzeni 35,6 km2.

Pasterstwo w Tatrach

Nazwa doliny pochodzi od położonej kilkanaście kilometrów dalej wsi Chochołów. Cała dolina ze względu na ukształtowanie oraz sporą ilość polan i hal była jednym z większych ośrodków pasterstwa w Tatrach, toteż jej główną atrakcją turystyczną (poza widokami i walorami krajobrazowymi) jest pasterstwo góralskie z typowym budownictwem form zwyczajowych i gospodarczych.

Najwięcej ciekawych obiektów znajduje się na Polanie Chochołowskiej, usytuowanej w górnej partii doliny (około dwóch godzin marszu od parkingu). W 1875 roku stało tutaj 17 budowli tego typu, w dwudziestoleciu międzywojennym było ich już 60. W latach pięćdziesiątych XX wieku wypasano na niej 600 owiec i 140 krów.

Tatry - Dolina Chochołowska - Polana HuciskaTatry - Dolina Chochołowska - Siwa Polana

 Polany Huciska i Siwa


Obecnie jest to jedyne miejsce w Tatrach, gdzie nadal prowadzi się na większa skalę pasterstwo, co zapobiega zarastaniu łąk. Jest to możliwe dzięki temu, że teren, pomimo ustawowego włączenia do TPN (Tatrzański Park Narodowy), należy do Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi z siedzibą w Witowie (TPN jedynie nadzoruje działalność wspólnoty).

Schronisko w Dolinie Chochołowskiej

Pierwsze schronisko powstało na Polanie Chochołowskiej w 1935 roku, wybudowane przez Warszawski Klub Narciarzy. Niestety zostało ono spalone przez Niemców w roku 1945 podczas walk z partyzantami.

Budowę obecnego schroniska ukończono w 1953 roku i od tamtej pory służy ono turystom za bazę noclegową i miejsce odpoczynku (kubatura budynku to 9543 m3). Na schronisku widnieje tablica upamiętniająca rozstrzelanych w walkach zakładników i jeńców oraz przypominająca brawurowe akcje partyzantów.

	Chochołowska PolanaPolana ChochołowskaTatry - Polana Chochołowska - kaplica

 Na Polanie Chochołowskiej


Z ciekawostek warto wspomnieć, iż Dolina Chochołowska była ulubionym miejscem wędrówek Karola Wojtyły. Na Polanie Chochołowskiej stoi kaplica, w której latem odbywają się msze. Wybudowana została ona na potrzeby serialu "Janosik".

W urokliwej scenerii doliny kręcono także sceny do "Potopu" i innych filmów. Najbardziej spektakularnie wygląda Polana Chochołowska wczesną wiosną, kiedy usiana jest milionami krokusów, które tworzą fioletowy kobierzec. Ruch turystyczny jest mniejszy także późną jesienią.

Polana Chochołowska

 Szałasy na Polanie Chochołowskiej


Z uwagi na niepowtarzalny charakter całej Doliny Chochołowskiej gorąco polecam to miejsce!

Autor: FVS

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Piękne zdjęcia i świetny tekst. Z pewnością zachęca do odwiedzin :)

Autor: Krzysztof Wydra  & nbsp;Dodano: 2015-02-19  19:32:17
Artykuł, chociaż krótki to jednak bardzo ciekawy i zilustrowany pieknymi zdjęciami. I jakżesz tu nie wpaść na PK i sobie nie poczytać i nie pooglądać fot. Warto i to koniecznie zapoznawać się z PK artykułami, felietonami itd.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2015-02-01  09:53:19
Gratujuję kadrów i przypominam sobie moje coroczne wędrówki :)Pozdrawiam

Autor: Marek Ryś  & nbsp;Dodano: 2012-01-02  21:56:03
Aż mam ochotę na 3 próbę wejścia do tej doliny ;) Zawsze na parkingu słońce, a jak tylko bramę przekroczę to ulewy, burze i tylko latających owiec brakuje :(

Autor: Dariusz Żuk  & nbsp;Dodano: 2012-01-02  14:23:56
Ciekawy felieton,dobre kadry pięknej Doliny Chochołowskiej:))

Autor: Halina  & nbsp;Dodano: 2011-12-31  14:03:56

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości

Tatry

Tatry
Magia poranka
Lasery
Lasery