Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

KOSZ WĘDLIN Z LITWY
WĘDLINY WPROST Z WILNA
GRZYBKI - PIERNIKI W POLEWIE - SUPER
OLBRZYMIE BOCHENKI CHLEBA WIEJSKIEGO.
LUBELSKI JARMARK JAGIELLOŃSKI
COŚ Z GARNCARSTWA
NAUKA PODSTAW GARNCARSTWA
BRAMA KRAKOWSKA
LUBELSKIE KAMIENICE I WIEŻA TRYNITARSKA
LUBELSKI ZAMEK
KAPLICA TRÓJCY ŚWIĘTEJ
ZAMKOWA STUDNIA
LUBELSKI ZAMEK
GRAJEK Z RUMUŃSKIEGO ZESPOŁU LUDOWEGO.
JARMARK JAGIELLOŃSKI W LUBLINIE
JARMARKU JAGIELLOŃSKI W LUBLINIE
ZASŁUŻONY ODPOCZYNEK.
TURNIEJOWI RYWALE
NAJWAŻNIEJSI SĄ ARBITRZY.
OBOZOWISKO POD ZAMKIEM
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.