Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Wieżyczka kaplicy cmentarnej. Lublin
Posąg nagrobkowy. Lublin
Lublin - Bazylika Dominikańska nocą
Prawosławna kaplica cmentarna. Lublin
Lublin - fragment zabytkowej kamienicy staromiejskiej
Lublin - uliczna latarnia
Lew pod Zamkiem Lubelskim
Fragment Placu Zebrań Ludowych
Lubelskie kamienice
Fragment Starego Miasta. Lublin
Brama Grodzka w Lublinie
Zamek Lubelski
Fragment starego Lublina widziany od wschodu
Lubelski Ratusz nocą
Jesienna mgła wieczorem. Lublin
Wieżyczki na lubelskiej starówce
Panorama Lublina od strony wschodniej
Lublin - starówka
Lublin - starówka
Lublin - starówka
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.