Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Lublin - starówka
Lublin - starówka
Lublin - starówka
Lublin - starówka
Lublin - starówka
Lublin - widok na zamek
Lublin - osiedla z wielkiej płyty
Lublin - widok na miasto
Lublin - prawie z lotu ptaka
Lublin - panorama miasta
Lublin - burza
Lublin - zachód słońca nad Archikatedrą
Lublin - Archikatedra
Lublin - Archikatedra
Beagel w oknie kamienicy w Lublinie
Zamek w Lublinie
Kasztanka i gołębie
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.