Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Lublin - Stare Miasto nocą
Lublin - Stare Miasto
Lublin - 3 wieże o zmroku
Intrygujące freski w Lublinie
Lublin - Stare Miasto
Rudzik
Ekologiczny transport. Lublin
Lublin - Stare Miasto
Lublin - Stare Miasto
Bajkowe wieżyczki - Teatr im. Andersena w Lublinie
Lublin - Stare Miasto
Wyjątkowo oryginalnie. Lublin
Przyjazny parking. Lublin
Lublin - Stare Miasto
Zamek w Lublinie
Zachód słońca. Lublin
Kwiaty w ogrodzie
Zimowy zmierzch nad Lublinem
Zachód słońca nad Lublinem
Zapada zmrok nad Lublinem
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.