Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

Lublin - starówka
KWIAT,   OWOC  ???
KWIAT,   OWOC  ???
Szyld przy ul. Krakowskiej
Figurka świętego
Lubelska cerkiew prawosławna o zachodzie słońca
Lublin, Zaułek na Starym Mieście.
Lublin. Trybunał Koronny
Lublin. Wieżyczka Ratusza z koziołkiem
Lublin. Poddasze kamienicy przy ul. Królewskiej
Lublin. Fragment Bramy Krakowskiej
GAŁĄZKI POSZCZAJĄ NOWE PĄCZKI.
PORZĄDEK MUSI BYĆ !!!
Słoneczko przygrzewa- rozwijają się pąki drzew.
Zakwitły pierwsze drzewa.
Wiosna pobudziła przyrodę.
* ZAPRASZA CZY ODSTRASZA *
KOŚCIÓŁ ŚW. PAWŁA / BERNARDYNÓW / W LUBLINIE.
Lublin - Poczta Polska na Starówce
Latarnia uliczna w Lublinie
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.