Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

PSIANKA  -  solanum crispum
MOJE MIASTO -  CHWILA PRZED BURZĄ
OWAD NA KWIATKU
RYWALKI
BIAŁA PIWONIA
NAPARSTNICA PURPUROWA - (Digitalis purpurea L.)
KRZEWUSZKA CUDOWNA - Weigela florida
ŻUCZKI
POCZWARKA BIEDRONKI.
W MATNI
ŻUCZEK ZIELONY -cryptocephalus aurelous (viridis)
JODŁA KOREAŃSKA - Abies koreana
JODŁA KOREAŃSKA - Abies koreana
LANTANA POSPOLITA
PANORAMA LUBLINA
PELARGONIA   - ZACZYNA KWITNĄĆ
Lublin - brama Krakowska
Lublin - archikatedra
Lublin - brama Grodzka albo Żydowska
Lublin - trybunał
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.