Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LublinWłącz pokaz slajdów

PISANKI O PRZEPIĘKNYCH WZORACH
PISANKOWE SZLEŃSTWO
UROCZA JAK Z FOLDERU.
LUBELSKA STARÓWKA NOCĄ.
LUBELSKA KAMIENICA
LUBELSKA KAMIENICA - ZDOBIENIA DACHOWE.
LUBELSKIE KAMIENICE
KAMIENICE LUBELSKIE
LUBELSKA KAMIENICA
Cerkiew drewniana Skansen Wsi Lubelskiej
KWIAT MALWY
POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
POMNIK MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
POMNIK MARSZŁKA JÓZEFA PIŁSUDZKIEGO
ZABYTKOWY GRAND HOTEL
LUBELSKI ZAMEK Z BASZTĄ I KAPLICĄ
GALERIA  ZUPEŁNIE NIEZWYKŁA
GALERIA  ZUPEŁNIE NIEZWYKŁA
FRAGMENT WIEŻY BRAMY KRAKOWSKIEJ
STARY, USZKODZONY KRZYŻ - POZOSTAŁOŚĆ PO GROBOWCU
Lublin

Lublin

miejscowość

Lublin to jedno z najstarszych miejsc osadnictwa w Polsce, znaleziono w nim nawet cmentarzyska z grobowcami sprzed pięciu tysięcy lat. Do dziś w mieście zachowało się więc wiele pamiątek z wielu epok, z przewagą tych, pochodzących z okresu renesansu, a raczej renesansu lubelskiego.

Lublin może poszczycić się piękną Starówką, utkaną z ciasnych uliczek zabudowanych zabytkowymi kamienicami. Ich przeogromna część przetrwała do dziś w niezmienionym kształcie. Na fasadach domów dopatrzymy się nawet przepięknych malowideł i fresków. Jedna z nich ozdobiona została sgraffitowymi medalionami przedstawiającymi znane osobistości związane z Lublinem. Są to m.in. Biernat z Lublina i Jan Kochanowski.

Symbolami miasta są XIV-wieczna Brama Krakowska - przetrwała jako fragment murów obronnych, oraz zamek. Tego zaś początki sięgają XII w. Murowana budowla powstała bowiem nieco później, bo za panowania Kazimierza Wielkiego. Zaczyn pod jej budowę, można rzec, dał powstały w XIII w. donżon, czyli wolno stojąca wieża obronna. Całe szczęście, zachowała się do dziś jako cenny zabytek sztuki romańskiej.