Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Galeria: LubelszczyznaWłącz pokaz slajdów

Droga do leśniczowki
Droga do nieba
Widok na wieś
W mrokach
Kościółek w Bończy
Wąwóz Korzeniowy Dół
Korzeniowy Dół
Kazimierz Dolny - Viva Portugal!
Kazimierz Dolny - zabawa na rynku
W drodze do Wąwolnicy
Nałęczów - Chata Żeromskiego
Okolice Nałęczowa
Wąwolnica
Bochotnica - jeden z okolicznych wąwozów
Okolice Bochotnicy
Wąwóz w okolicach Bochotnicy
Kazimierz Dolny - święcenie ognia
Okolice Kaziemierza Dolnego
Okolice Albrechtówki
Kazimierz Dolny - Wielkanoc
Lubelszczyzna - Artykuły / Felietony
Miasteczko Kazimierz Dolny

Miasteczko Kazimierz Dolny (felieton)

Kazimierz Dolny to nie tylko galerie sztuki, festiwale i turyści przechadzający się nadwiślańskim bulwarem. To miasteczko z krwi i kości. Ze swoim niepowtarzalnym klimatem, sennością, pustką i wałęsającymi się kotami. Zapraszamy do odwiedzenia Kazimierza - miasteczka, zamiast Kazimierza - zabytku lub może zbytku... jak kto woli.

 
Artykuł dodano: 2024-09-16 | Autor: Szymon Narożniak
czytaj dalej
 
Lubelszczyzna

Lubelszczyzna

kraina

Lubelszczyzna to ogromna i urozmaicona kraina położona na prawym brzegu Wisły. Jej krajobraz tworzy, przede wszystkim, Wyżyna Lubelska, która zajmuje jej środkową część. Lubelszczyzna obejmuje także część Kotliny Sandomierskiej oraz skrawek Roztocza.

Swoją nazwę zawdzięcza głównemu miastu regionu, którym jest Lublin. Większość terenów Lubelszczyzny to użytki rolnicze. Długie, obłe pagóry pokryte szachownicą pól to charakterystyczny i malowniczy obrazek tej krainy. Na tym tle wyróżniają się okolice Wąwolnicy i Kazimierza Dolnego, gdzie występuje największe nagromadzenie wąwozów lessowych w Europie (11 km na 1 km kwadratowy). Najbardziej wartościowym przyrodniczo obszarem Lubelszczyzny są, bez wątpienia, Lasy Janowskie, w których znajdują się duże obszary stawów hodowlanych (zwłaszcza w pobliżu Malińca).

Do najciekawszych miejscowości należy zaliczyć sam Lublin, Kazimierz Dolny, Janowiec, uzdrowisko Nałęczów, Kozłówkę oraz Puławy.