Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Rychwałd. Jesteś lekiem na całe zło

Rychwałd słynie z kultu Maryjnego i... zielarstwa. Obok monumentalnego sanktuarium z cudownym obrazem Matki Boskiej w miejscowości działa infirmeria zielarska franciszkanina o. Grzegorza Sroki, najsłynniejszego polskiego zakonnika zielarza.

Tutejszy barokowy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja został wybudowany w połowie XVIII w. na miejscu wcześniejszego drewnianego, który został przeniesiony do pobliskich Gilowic.

Bryła kościoła, niezwykle przysadzista i dostojna, dzięki dwóm potężnym wieżom w fasadzie przywodzi na myśl budowle obronne.

W jego wnętrzu, pełnym cennych zabytków sztuki barokowej znajduje się obraz Matki Boskiej Rychwałdzkiej zwanej Panią Ziemi Żywieckiej.

Namalowany w XV w. przez nieznanego artystę i noszący cechy sztuki bizantyjskiej obraz został ofiarowany kościołowi w 1644 r. przez Katarzynę z Komorowskich Grudzińską, panią na Ślemieniu. Jego kult rozpowszechniony już w XVII w. trwa do dziś.

Przy klasztorze franciszkanów działa wspomniana już infirmeria zielarska prowadzona przez o. Grzegorza Sorokę, w której możemy nabyć "specyfiki" na wszystkie schorzenia i zaczerpnąć porady specjalisty.

Dodatkową atrakcją dla osób pragnących podreperować swoje zdrowie są nowo utworzone groty solne (grota słoneczna i grota błękitna) oraz tężnie działające przy klasztorze.

W Rychwałdzkie warto odwiedzić także dziewiętnastowieczny dwór w stylu klasycystycznym, otoczony dwuhektarowym parkiem, który został zaadoptowany na dość luksusowy hotel.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
*****
Waldemar Jan
2019-11-12 17:18:42
*****
Waldemar Jan
2019-11-12 17:17:54
*****
Waldemar Jan
2019-11-12 17:17:30
*****
Waldemar Jan
2019-11-12 17:17:07
*****
Waldemar Jan
2019-11-12 17:16:20
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie,...

Pozostałe krainy i miejscowości