Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Skwirtne. Zwykła cerkiew w niezwykłej dolinie

Skwirtne to bardzo malownicza wieś położona w jednej z pustawych, beskidzkich dolin. To kilka rozrzuconych wzdłuż drogi, przeważnie drewnianych domostw i piękna, kryta gontem cerkiew śś. Kosmy i Damiana.

Jest pusto. Przebiegającą przez wieś drogą nie jeździ nic lub prawie nic. Po obu stronach doliny rozciągają się kolorowe, pachnące słońcem i rosą łąki, podchodzące aż pod zalesione grzbiety gór. Właśnie dla takich dolin za Beskid Niski wielu dałoby się pokrajać. W tej scenerii napotkana po drodze drewniana cerkiew, może nie najstarsza, może nie najpiękniejsza, może po prostu... zwykła, tutejsza... zachwyca.

Zbudowana w 1837 r. świątynia pełni obecnie rolę kościoła rzymskokatolickiego. Jest to typowy przykład świątyni zachodniołemkowskiej, składającej się z trzech części: prezbiterium, wyższej nawy i babińca, nad którym nadbudowana jest wieża.

Stara łemkowska chyża w Skwirtnem. Beskid Niski Skwirtne - kopuły cerkwi. Beskid Niski

Stara łemkowska chyża w Skwirtnem

Cerkiew


W jej wnętrzu zachowała się bardzo ładna polichromia ornamentowa i figuralna z ok. 1900 roku oraz nieliczne dawne wyposażenie m.in. piękny, dwustronnie malowany krzyż oraz kilka ikon z pierwotnego ikonostasu.

Obok cerkwi znajduje się niewielki cmentarzyk, na którym zachowało się wiele dawnych, kamiennych krzyży.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dawno nie widziałem :)
lomograf
2019-04-17 12:56:25
Dobre :)
lomograf
2019-04-16 18:06:39
Dzięki za info!
Artur74
2019-04-11 20:38:59
:)
lomograf
2019-04-11 12:59:15
ładny kadr.
lomograf
2019-04-11 12:58:34
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Suwalszczyzna

Suwalszczyzna to jedna z najpiękniejszych krain w Polsce. Wystarczy wymienić takie atrakcje, jak jezioro Hańcza, Góra Cisowa, Oz Turtulski, Głazowisko Bachanowo czy Rutka, aby uświadomić sobie,...

Pozostałe krainy i miejscowości