Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Skwirtne. Zwykła cerkiew w niezwykłej dolinie

Skwirtne to bardzo malownicza wieś położona w jednej z pustawych, beskidzkich dolin. To kilka rozrzuconych wzdłuż drogi, przeważnie drewnianych domostw i piękna, kryta gontem cerkiew śś. Kosmy i Damiana.

Jest pusto. Przebiegającą przez wieś drogą nie jeździ nic lub prawie nic. Po obu stronach doliny rozciągają się kolorowe, pachnące słońcem i rosą łąki, podchodzące aż pod zalesione grzbiety gór. Właśnie dla takich dolin za Beskid Niski wielu dałoby się pokrajać. W tej scenerii napotkana po drodze drewniana cerkiew, może nie najstarsza, może nie najpiękniejsza, może po prostu... zwykła, tutejsza... zachwyca.

Zbudowana w 1837 r. świątynia pełni obecnie rolę kościoła rzymskokatolickiego. Jest to typowy przykład świątyni zachodniołemkowskiej, składającej się z trzech części: prezbiterium, wyższej nawy i babińca, nad którym nadbudowana jest wieża.

Stara łemkowska chyża w Skwirtnem. Beskid Niski Skwirtne - kopuły cerkwi. Beskid Niski

Stara łemkowska chyża w Skwirtnem

Cerkiew


W jej wnętrzu zachowała się bardzo ładna polichromia ornamentowa i figuralna z ok. 1900 roku oraz nieliczne dawne wyposażenie m.in. piękny, dwustronnie malowany krzyż oraz kilka ikon z pierwotnego ikonostasu.

Obok cerkwi znajduje się niewielki cmentarzyk, na którym zachowało się wiele dawnych, kamiennych krzyży.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Ładnie tam!
Łukasz
2020-06-17 00:09:29
:)
Łukasz
2020-06-17 00:09:02
*****Ładne ujęcie.
Edward Piotr Zawiślak
2020-06-14 10:05:44
*****Ładne ujęcie.
Edward Piotr Zawiślak
2020-06-14 10:04:46
*****
Sławomir Machowski
2020-06-09 15:08:32
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości