Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Sękowa. Muza Tetmajera i Wyspiańskiego

W Sękowej znajduje się najbardziej nietypowy kościół polskiego Podkarpacia. Charakteryzuje się nieprawdopodobnie dużą powierzchnią dachu w stosunku do swojej kubatury. To jednocześnie jeden z najstarszych i najpiękniejszych kościołów drewnianych w Polsce. Malowali go m. in. Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer i Władysław Tetmajer. W roku 2003 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kościół pod wezwaniem św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej jest unikatowy jeszcze pod jednym względem. Na wewnętrznych belkach więźby dachowej zachowały się czynione kredą znaki dawnych mistrzów ciesielskich z XVI w.

Sękowa - jeden z najciekawszych drewninych kościółków w Polsce. Beskid Niski

To niesamowite, że coś tak ulotnego, tak podatnego na zniszczenia przetrwało do naszych czasów. Patrząc na zagadkowe znaki w kościele w Sękowej, znaki, które można by zetrzeć jednym pociągnięciem ręki, trudno oprzeć się wrażeniu, że oto cofnęliśmy się w czasie, a zza węgła wychynie zaraz postać dziwnie ubranego człowieka z siekierą.

Kościół w Sękowej, malowniczo wkomponowany w otaczający go krajobraz, powstał ok. 1520 r. w stylu charakterystycznym dla obszaru Małopolski. Jego gotycki charakter został w późniejszych latach nieco zatarty poprzez dobudowanie do niego (istniejącej do dziś) wieży oraz dodanie sobotów, a także wieżyczki na sygnaturkę.

Charakterystyczna bryła świątyni wyróżnia się niezwykłą strzelistością gontowych dachów oraz ogromną ich powierzchnią, sięgającą niemal samej ziemi.

We wnętrzu kościoła zwraca uwagę profilowana belka tęczowa z drewnianym krucyfiksem z XVI w., późnorenesansowy ołtarz główny z początku XVII w. oraz bogato zdobiona, gotycka chrzcielnica z 1522 r. Na południowej ścianie kościoła zachowały się fragmenty dawnej polichromii sprzed 1888 r.

Ciekawostką związaną z tutejszym kościołem jest przyznanie za jego konserwację w roku 1995 prestiżowego medalu organizacji Europa Nostra.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości