Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Czy w polskich Tatrach jest bezpiecznie? Sprawdź, na co zwrócić uwagę. Czy w polskich Tatrach jes

Coraz to egzotyczniejsze kierunki wakacyjne, owszem są interesujące, ale nie możemy zapominać o tym, co mamy w najbliższym otoczeniu. Niesamowite widoki polskich Tatr w równym stopniu dorównują tym zagranicznym, a nie musimy wydawać majątku na wyjazd. Wybierając się w góry, musimy jednak pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa.

Natura obdarzyła nas niesamowitymi krajobrazami, te jednak nie zawsze będą dla nas bezpieczne. Każda wyprawa w góry wiąże się z ryzykiem. Skaliste zbocza, mokre i śliskie ścieżki na szlaku oraz chwila nieuwagi mogą sprawić, że nasz urlop skończy się w najbliższym szpitali. Tego z pewnością nikt z nas nie zakłada, warto więc zapoznać się z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi w górach.

11 zasad bezpiecznych wędrówek górskich

Dostosujmy trasę do swoich możliwości

Zanim wyruszymy na szlak, musimy ocenić stan swojego zdrowia oraz kondycję fizyczną. Po długiej przerwie od aktywności, nie powinniśmy wybierać kilkunastokilometrowych tras, tak aby w połowie nie stwierdzić, że nasze nogi odmówiły posłuszeństwa i nie mamy więcej siły. Jeżeli podróżujemy z dziećmi weźmy pod uwagę również ich wytrzymałość.

Zaplanujmy trasę

W czasie każdej wyprawy powinniśmy mieć przy sobie mapę, ale też przed wyjściem zaplanować trasę. Oczywiście w między czasie możemy zdecydować się na drobne zmiany, jednak nie powinniśmy wybierać nieoznaczonych ścieżek, których nie znajdziemy na mapie. Warto również popytać innych osób o warunki panujące na danym szlaku.

Odpowiedni strój i obuwie to podstawa


Górskie ścieżki nie są miejscem, na które ubierzemy szpilki czy japonki. Nierówne podłoże zobowiązuje nas do posiadania odpowiedniego obuwia, które usztywni naszą stopę i zapobiegnie szybkim kontuzjom.

Kościelec podziwiany z przełęczy Karb. Tatry Wysokie


Ważny jest również strój. Pogoda w górach może zmienić się w każdej chwili, dlatego warto mieć w plecaku dodatkową bluzę czy kurtkę przeciwdeszczową.

Powiedzmy najbliższym o planie wycieczki


Przed wyjściem warto powiadomić kogoś o zaplanowanej trasie. W razie gdyby coś niespodziewanego przytrafiło się na szlaku i konieczne byłyby poszukiwania, znacznie ułatwi to odnalezienie nas, a co za tym idzie, przyczyni się do szybszego udzielenia pomocy.

Dostosujmy tempo do uczestników wyprawy


Najważniejszym celem powinno być dla nas bezpieczne dotarcie do domu, a nie przebycie jak największej ilości kilometrów. Jeżeli któryś z uczestników nie nadążą, nie ponaglajmy go. Zdecydujmy się na częstsze przerwy, tak aby każdy bezpiecznie dotarł do celu.

Patrzmy pod nogi


Ostrożności nigdy za wiele. Na szlaku powinniśmy szczególnie uważać i zwracać uwagę na podłoże. Na mokrej śliskiej i wyboistej ścieżce nie trudno o upadek, a tego na pewno wolelibyśmy uniknąć.

Zadbajmy o bezpieczeństwo innych turystów


Nie strącajmy kamieni, gdyż może to narazić innych turystów, znajdujących się w niższych partiach gór. Jeżeli znajdziemy się w miejscu narażonym na osunięcia, postarajmy się w miarę szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie przejść przez nie.

Rezygnacja to nie wstyd


Po raz kolejny powtórzymy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jeżeli warunki na szlaku znacznie się pogorszyły bądź któryś z wędrujących wie, że nie ukończy trasy, zawróćmy. Lepiej podejść do sprawy rozsądnie i wrócić do schroniska, niż narażać się na niebezpieczeństwo. Na trasę zawsze możemy wrócić w późniejszym czasie.

Szanujmy przyrodę


Najpiękniejsze w górach jest to, że stworzyła je natura i człowiek nie miał na nią wpływu. Uszanujmy ten widok i nie niszczmy roślin, nie zaśmiecajmy szlaku oraz zadbajmy o porządek. Pamiętajmy, że góry są środowiskiem życia wielu zwierząt i nie należy ich straszyć np. przez hałas.

W razie wypadku – zachowajmy spokój


Jeżeli dojdzie do wypadku, nie panikujmy. Wezwijmy pomoc oraz zadbajmy o bezpieczeństwo osób poszkodowanych.

Kupmy ubezpieczenie


Ostatni punkt nie znajduje się w dekalogu opracowanym przez PTTK, ale warto o nim pamiętać. Mimo zachowania wszystkich powyższych zasad bezpieczeństwa, na niektóre sytuacje nie mamy wpływu i nie przewidzimy wypadku. Ubezpieczenie zapewni nam wsparcie oraz odszkodowanie w ramach NNW.

Dlaczego warto się ubezpieczyć?

Polisa turystyczna w Polskich górach zapewnia przede wszystkim ubezpieczenie NNW, ale także wiele dodatkowych opcji. Odwiedźmy stronę http://www.ubezpieczeniaonline.pl. Znajdziemy tam porównanie produktów, które możemy wybrać, aby zapewnić sobie ochronę w czasie podróży po Polsce. Kompleksowe ubezpieczenie górskie powinno zawierać poza NNW, m.in. OC w życiu prywatnym, ochronę bagażu podróżnego i sprzętu sportowego, a także pokrycie dodatkowych kosztów leczenia.

Zastanawiając się na tym ile kosztuje ubezpieczenie górskie na ubezpieczeniaonline.pl, możemy się mile zaskoczyć, ponieważ koszt takiej ochrony to około 15 zł za polisę na tygodniowy wyjazd w polskie góry. Cena zależy oczywiście od naszych potrzeb i zakresu, na który się zdecydujemy. Nie jest to wygórowany koszt, a może nas uchronić przed znacznie większymi wydatkami.

Fot. Szymon Narożniak

Autor: KaN

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Zaczyna się sezon wędrówek górskich, więc artykuł i jego zawartość są jak najbardziej "na czasie"

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2017-03-31  16:20:55

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości