Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Urlop w Beskidach, jak zaplanować wycieczkę?

Beskidy to najmłodsze w Polsce, oszałamiające widokami pasmo górskie ciągnie się przez ponad 600 km od Czech aż po Ukrainę. Jest to naprawdę ogromny i niezwykle ciekawy teren! Od Beskidów Zachodnich, po Połonińskie, wyszczególnia się kilkanaście mniejszych pasm górskich, a każde z nich kusi swoistym klimatem, niepowtarzalną fauną i florą, a przede wszystkim widokami. W samych Beskidach znajduje się aż 11 parków narodowych! Jeśli chcesz się dowiedzieć jak najlepiej zaplanować wakacje w górach, co zabrać ze sobą, jaki środek transportu wybrać i gdzie zabukować nocleg - zapraszamy do lektury.

Do Beskidu Sądeckiego z Warszawy

Wybór środka transportu przede wszystkim zależy od tego z kim wybieramy się na wakacje, czy podróżujemy sami czy na przykład z całą rodziną i gromadką dzieci. Podróż samochodem z Warszawy trwa około 5-ciu godzin (nie licząc postojów) i przebiega dość gładko. Jeśli wybieramy się w góry pociągiem z Warszawy lub innych miejsc z północnej części kraju, raczej na pewno czeka nas przesiadka w Krakowie, jednak dworzec w stolicy Małopolski jest naprawdę świetnie oznaczony i dostosowany do potrzeb turystów z całego świata. Stamtąd kursuje już wiele lokalnych busików, autobusów lub krótkobieżnych pociągów, które zawiozą nas prosto do jednej z wybranych miejscowości. Podróżując z daleka warto zorientować się w ofercie autokarów prywatnych przewoźników, gdyż te, szczególnie gdy planuje się podróż z dużym wyprzedzeniem czasowym, oferują nierzadko bardzo tanie przejazdy, nawet za kilka złotych w jedną stronę. Ale najważniejsze pytanie brzmi – gdzie jechać? Postaramy się przybliżyć kilka wyjątkowych miejsc.

 Urlop w Beskidach, jak zaplanować wycieczkę - kompleks hotelowy

 

Magurski Park Narodowy - nietypowa atrakcja Beskidu Niskiego

Ten znajdujący się w sercu Beskidu Niskiego obszar stanowi niekwestionowaną atrakcję dla podróżników naprawdę ciekawych świata i tych, którzy nie podążają ślepo za masowymi wycieczkami. Ten wyjątkowy rezerwat chroni unikatową, leśną przyrodę terenów przejściowych między Karpatami Zachodnimi a Wschodnimi. W gęstych, dzikich lasach mieszanych, w których dominują buki i sosny (widok różnokolorowych liści wczesną jesienią zapiera dech w piersiach), mieszka wiele gatunków zwierząt. Rysie, niedźwiedzie, wilki, jenoty, bobry, a nawet żbiki – to tylko niektóre gatunki, które żyją w Magurskim Parku Narodowym. Miłośnicy ptaków spotkają tu orły, krogulce, puchacze i puszczyki, a nawet bociana czarnego. Można spotkać tam też niemalże wszystkie gatunki chronionych w Polsce gadów i płazów. Jak wiadomo, zamieszkują one tylko najczystsze i najdziksze tereny ziemi, nie trzeba chyba więc dłużej namawiać tych, którzy od urlopu oczekują ucieczki od cywilizacji wprost do serca górskiego lasu.

Urlop w Beskidach, jak zaplanować wycieczkę - okolica


Nie wszyscy jednak kochamy tylko dziką przyrodę. Czasem to, czego szukamy, to komfortowy hotel ze spa, lub przytulny pensjonat na obrzeżach miasteczka, gdzie będziemy mogli cieszyć się pięknem przyrody ale też równocześnie korzystać z dobrodziejstw cywilizacji i obecności innych turystów. Świetnym wyborem na stworzenie takiej właśnie bazy noclegowej i niezapomniane wakacje w górach, na pewno okaże się Jaworzyna Krynicka lub Krynica Zdrój, zwana zwyczajowo Krynicą Górską, czyli najsłynniejsze miasto uzdrowiskowe Beskidu Sądeckiego.

Atrakcje, szlaki i baza noclegowa Beskidu Sądeckiego

Opisując tę część kraju nie sposób wymienić wszystkich atrakcji i ciekawych miejsc, jakie tam na nas czekają. Jak już zostało wspomniane najpopularniejszym miejscem tego regionu jest Krynica Górska, czyli Krynica Zdrój. Ta wyjątkowa miejscowość od wielu lat jest celem podróży tych, którzy lubią łączyć wypoczynek z dobroczynnym wpływem natury na stan zdrowia. To właśnie tam, wokół źródeł wód mineralnych, niezwykle korzystnie wpływających na dobre samopoczucie i pracę organizmu już na początku XIX wieku powstawały ośrodki regenerujące ciało, które jednocześnie były ostoją życia kulturalnego. I tak na przykład w najstarszym budynku Krynicy Górskiej, pijalni Słotwinka (powstała w 1806 roku!), znajduje się wyjątkowa sala widowiskowa. Można więc delektować się tam dobrodziejstwami pijalni wód mineralnych jednocześnie zażywając nieco kultury. Spod Willi Słotwinka można też wybrać się na wycieczkę autokarową, na przykład do doliny Popradu. Innymi atrakcjami Krynicy Zdrój są Łazienki Borowinowe czy neorenesansowy Stary Dom Zdrojowy z zachowaną oryginalną salą balową i zabytkowymi, drewnianymi willami na tyłach. W jednej z nich mieści się niezwykle ciekawe muzeum najsłynniejszego polskiego malarza naiwnego, prymitywisty, artysty pochodzenia łemkowskiego - Epifaniusza Drowniaka, znanego w kraju i na całym świecie jako Nikifor.

Krynica Zdrój - zwiedzanie na szlaku

A skoro już mowa o Łemkach, warto wiedzieć, że oprócz pięknych zabytkowych kościołów katolickich w Krynicy Górskiej i jej najbliższej okolicy, znajduje się też Szlak Cerkwi Łemkowskich poświęcony budownictwu sakralnemu tej niezwykle ciekawej i bogatej kulturowo mniejszości etnicznej. To świetny cel wycieczki po okolicach Krynicy.

Warto tu wspomnieć również o Jaworzynie Krynickiej. To zalesione wzniesienie, niegdyś użytkowane przez Łemków, jest teraz głównym celem urlopowiczów lubujących się w narciarstwie, zimowych sportach i przepięknych widokach. Na szczycie możemy podziwiać krajobraz rozciągający się po sam horyzont. Prowadzi tam kilka szlaków pieszych i rowerowych, a zimą kolejka gondolowa i 7 wyciągów. Łącznie, znajduje się tu ponad 14 kilometrów tras zjazdowych, w tym najdłuższa podświetlana trasa narciarska w Polsce. Dociekliwi turyści natkną się tam na jaskinie i wychodnie sklane, na przykład Kamień Diabelski, wokół którego krąży wiele legend. Dla miłośników schroniskowych klimatów przyjemnością będzie odwiedzenie Schroniska PTTK na Jaworzynie Krynickiej.

Hotel Czarny Potok - idealna baza wypadowa

A cóż może zaoferować Beskid Sądecki tym, którzy spragnieni są relaksu, odnowy biologicznej i chwil spędzonych w pełnym luksusie? I czy urlop pod znakiem spa&wellness wyklucza się z aktywnym wypoczynkiem i ofertą kulturalną? Na szczęście nie! Na przeciw najbardziej wygórowanym oczekiwaniom gości wychodzi hotel Czarny Potok.

Urlop w Beskidach, jak zaplanować wycieczkę - z lotu ptaka


Nowoczesna architektura i design, eleganckie, funkcjonalne i przestrzenne wnętrza, bogata oferta gabinetu odnowy biologicznej i liczne atrakcje dokoła. Czegóż chcieć więcej? Czarny Potok to hotel otulony doliną Jaworzyny Krynickiej, w jego najbliższej okolicy znajdziesz zachwycające punkty widokowe, stoki narciarskie, ale również... prywatną plażę w górach.

Urlop w Beskidach, jak zaplanować wycieczkę - tarasy


Czarny Potok jest idealną bazą wypadową na szlaki piesze i rowerowe. Ale to, co czyni go naprawdę wyjątkowym to fakt, że miejsce które sprzyja aktywności fizycznej jest też oazą dla spragnionych głębokiego relaksu. Znajduje się tu bowiem czteropoziomowe centrum odnowy biologicznej a w nim: 13 gabinetów oferujących masaże i zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem najwyższej jakości produktów pielęgnacyjnych i kosmetyków naturalnych, łaźnie beskidzkie (z beskidzką sauną suchą, parowo – błotną, górską ziołową czy prysznicami wrażeń), łaźnie zdrojowe, wanna solankowa, jacuzzi, studio cardio i fitness oraz pełen atrakcji wodnych duży basen rekreacyjny z wydzieloną strefą brodzikową dla najmłodszych.

	Urlop w Beskidach, jak zaplanować wycieczkę - spa


Niezależnie od pory roku warto uczynić Hotel Czarny Potok swoją bazą wypadową, gdyż zapewni zaspokojenie najśmielszych oczekiwań turystycznych zarówno dla samotnych turystów jak i całych rodzin, czy grup zorganizowanych. A wszystko w otoczeniu dzikiej i niemalże dziewiczej przyrody gór Beskidu.

Co zabrać ze sobą w góry?

Pakując swoją walizkę przede wszystkim miej na względzie w jaką porę roku wyruszasz i oczywiście jaki jest cel Twojej podróży. Jeśli marzy Ci się weekend w spa i nie planujesz, by jakakolwiek siła była w stanie wyciągnąć Cię z jacuzzi, nie będziesz potrzebować wiele więcej niż kostium kąpielowy i kilka wygodnych ubrań. Jeśli jednak Twoim celem są górskie szlaki, pamiętaj o tym, by mieć ze sobą:

- telefon i power bank

- mapę terenu w jaki się wybierasz

- kompas lub zaktualizowaną nawigację, np. w telefonie

- latarkę

- zapalniczkę lub zapałki

- scyzoryk

- termos z ciepłym napojem

Może to wydawać się nieco śmieszne, bo przecież spacer po górach to nie survival. Pamiętaj jednak, że "w górach nie ma żartów". Są to dzikie tereny, często zdarza się, że przez cały dzień wędrówki można nie spotkać żadnego innego człowieka. Musisz być przygotowany na wiele możliwości i zadbać o swoje bezpieczeństwo. W razie jakiegokolwiek wypadku musisz być w stanie zawołać pomoc i doczekać jej przybycia w bezpiecznych warunkach.

Pogoda w górach

Nie chodzi o to, by nastraszyć przyszłych górołazów niebezpieczeństwami czyhającymi w górach. Ważne jest jednak, żeby uświadomić sobie, że przyroda i pogoda bywa nieobliczalna, szczególnie wysoko nad poziomem morza w skalistym, gęsto zalesionym krajobrazie Beskidów. Każdy, kto posmakował wysokogórskich wędrówek wie, że pogoda w kratkę z naprawdę dużymi amplitudami temperatury, śniegiem, upałem i deszczem naprzemiennie to nic bardzo wyjątkowego. Zatem, niezależnie czy wybierasz się w Beskidy latem, jesienią, wiosną czy zimą, musisz zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo. A na tym oszczędzać nie wolno.

Autor: KaN

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości