Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Smolnik. Ślady niedźwiedzich pazurów

W Smolniku znajduje się jedna z najpiękniejszych cerkwi w Bieszczadach.

Wzniesiona w 1791 r. świątynia pod wezwaniem św. Michała Archanioła należy jednocześnie do jednej z najstarszych na tym terenie.Budowla malowniczo usytuowana na wyniosłym wzniesieniu jest jedną z dwóch zachowanych w Polsce cerkwi typu bojkowskiego (druga pochodząca z Grąziowej znajduje się w skansenie w Sanoku). Jej charakterystycznej sylwetki nie sposób pomylić z żadną inną.

Cerkiew w Smolniku położona jest z dala od zabodowań na wysokim wzniesieniu na wschód od szosy z Ustrzyk Dolnych do Górnych. Bieszczady

Świątynia, bardzo dobrze widoczna z biegnącej u jej stóp szosy, położona jest na prawdziwym pustkowiu. Aż trudno uwierzyć, że wzdłuż prowadzącej do cerkwi drogi rozciągała się kiedyś, licząca 82 domy wieś. O tym, że niegdyś tętniło tu życie, świadczą jedynie dwa zachowane do dziś kamienne cokoły przydrożnych krzyży.

Zwłaszcza jeden z nich godny jest szczególnej uwagi. Znajduje się na nim niezwykłej urody płaskorzeźba św. Michała Archanioła walczącego z Szatanem. Pomimo że postument nie liczy więcej niż 100 lat, przywodzi na myśl prymitywną sztukę wczesnego średniowiecza.

Niestety, do wnętrza cerkwi wejść niezwykle trudno. Co prawda w lipcu i sierpniu cerkiew otwierana jest dość systematycznie, jednak tylko w niedzielę.

Smolnik - cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Bieszczady Cerkiew w Smolniku należy do jednej z najpiękniejszych w Bieszczadach


Poza sezonem jej zwiedzanie możliwe jest wyłączenie po wcześniejszym telefonicznym umówieniu. W tym celu należy skontaktować się z mieszkającym w Procisnem panem Adamem Bartnikiem pod numerem telefonu (013) 461 02 12.

We wnętrzu cerkwi na uwagę zasługuje fragment polichromii z końca XVIII w., stanowiący malowane zwieńczenie ikonostasu w postaci draperii podtrzymywanej przez dwa anioły oraz cenny obraz Wniebowzięcia Matki Boskiej z 1784 r.

Niezwykłą ciekawostką są widoczne na ścianach prezbiterium ślady pazurów niedźwiedzia, który w ostatnich latach wielokrotnie odwiedzał cerkiew, niszcząc jej poszycie i szalunek.

Smolnik - ozdobny żeliwny krzyż nieopodal cerkwi. Bieszczady Smolnik - fragment żeliwnego krzyża przy dawnej drodze prowadzącej do cerkwi. Bieszczady

Smolnik - ozdobne żeliwne krzyże przy drodze prowadzącej do cerkwi


Obecnie są one jednak bardzo słabo widoczne, gdyż większość zniczonych desek wymieniono. Co ciekawe, po tych zmianach, jeden z przewodników oprowadzających turystów po cerkwi, nie mogąc znaleźć opisywanych przez siebie śladów, gwoździem "dorysował" kilka nowych znaków.

Autor: Szymon Narożniak

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
Cerkiew jak pisze Szymon rzeczywiście można uznać za jedną z piękniejszych w Bieszczadach i bardzo charakterystyczną.Fascynująca jest też informacja dotycząca śladów pazurów niedźwiedzia jak i ta będącej tam kiedyś wsi, po której brak śladów. Artykuł przykuł moją uwagę, zwięzły i bardzo interesujący.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2012-10-26  21:05:35

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
Dziękuje
Kamil Maszewski
2024-02-21 10:19:14
Wspaniały widok!
Krzysztof T.
2024-02-06 17:26:36
piękne
Henryk Piernikarczyk
2024-01-20 21:35:47
Sielski widok - klasyczny polski dworek.
Krzysztof T.
2024-01-10 10:50:24
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Dolina Biebrzy

Dolina Biebrzy to jeden z najdzikszych zakątków naszego kraju. Największy bagienny obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Inny świat 180 km od Warszawy. Łosie, jelenie, rysie, wilki, jenoty, bobry,...

Pozostałe krainy i miejscowości