Zaloguj się | Zarejestruj się
 

Wypoczynek od miejskiego zgiełku w Lanckoronie

Lanckorona to niewielka miejscowość położona w malowniczej Małopolsce. Ze względu na zabytkową architekturę i urok małego, spokojnego miasteczka, Lanckorona jest od lat uwielbiana przez turystów szukających chwil wytchnienia od zgiełku miasta.

Zabytkowy rynek

Lanckorona to miejscowość o tradycjach sięgających średniowiecza. Jedną z najważniejszych atrakcji oraz bijącym sercem Lanckorony jest zabytkowy rynek, przy którym można podziwiać pochodzące z XIX wieku drewniane domy, które zachwycają spójnością architektoniczną. Praktycznie wszystkie budynki są umieszczone na podmurówkach i są przykryte wysuniętymi dachami, które pierwotnie stanowiły schronienie przed deszczem i słońcem dla małopolskich kupców, a obecnie są elementem charakterystycznym tej miejscowości. Na uwagę zasługuje także nietypowe położenie rynku na stromym zboczu, którego kąt nachylenia wynosi 9,5%. Przy rynku warto zatrzymać się na chwilę, aby podziwiać architekturę, a także spróbować lokalnych wyrobów: wypieków, miodów oraz dżemów przygotowywanych z lokalnych owoców.

Izba Muzealna im. Antoniego Krajewskiego

Izba Muzealna im. Antoniego Krajewskiego to jeden z najważniejszych zabytków na liście atrakcje Lanckorony. Mieści się ona w jednym z nielicznych domów, których nie strawił pożar w 1869 roku, położona jest przy rogu Rynku i ul. Piłsudskiego. Zabytkowy budynek to doskonale zachowany przykład dwuizbowego domu, który obecnie stanowi skansen, w którym można zobaczyć oryginalne sprzęty codziennego użytku z minionych lat, takie jak drewniane kołowrotki, sztućce, narzędzia do uprawy roli oraz obrazy, a także makietę obrazująca kształt lanckorońskiego rynku sprzed pożaru.

Kościół św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Jana Chrzciciela to zabytkowa budowla z połowy XIV wieku, jeden z najstarszych zabytków Lanckorony. Budowa została zainicjowana przez króla Kazimierza Wielkiego, a w ciągu kilkuset lat istnienia była wielokrotnie przebudowywana, miedzy innymi w związku ze zniszczeniami powstałymi w trakcie potopu szwedzkiego. Obecnie to zlepek wielu styli architektonicznych: renesansowy ołtarz główny, barokowa chrzcielnica, rokokowy ołtarz boczny oraz obraz Matki Boskiej Lanckorońskiej. Wszystkie te elementy tworzą niezwykłą całość.

Trasy widokowe

Okolice Lanckorony słyną z przepięknych tras widokowych o nazwach: Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, Droga na Moczary, Dawny Trakt Królewski oraz Droga do Dawnego Kamieniołomu o łącznej długości około 10 kilometrów. Wszystkie trasy prowadzą w okolice malowniczej Góry Lanckorońskiej, na której zlokalizowane są ruiny zamku pochodzącego z XIV wieku. Do czasów obecnych zachowały się jedynie fragmenty murów. Więcej informacji na temat zabytków Lanckorony można znaleźć na stronie www.tripsk.pl.

 Fot. Halina

Autor: KaN

Skomentuj

Opcja tylko dla zalogowanych

 
Komentarze:
.

Autor: JureK  & nbsp;Dodano: 2017-07-04  09:29:37
W Lanckoronie bywam dość często i zawsze czuję tu nieodparty klimat tego miejsca. Jest to jedno z miejsc, gdzie czas się jakoby zatrzymał. Warto tu podładować "akumulatory'' i wyciszyć się... . Najpiękniej jest tu jesienią.

Autor: piotr55  & nbsp;Dodano: 2017-06-28  13:03:43

Teraz zwiedzasz

Ostatnie komentarze

 
;-)))
Bogusław Nowak
2018-07-17 06:14:55
+ + +
Bogusław Nowak
2018-07-17 06:14:27
;-)))
Bogusław Nowak
2018-07-17 06:13:45
Klimat jest! :)
eterkwant
2018-07-16 18:56:11
Dobre :)
eterkwant
2018-07-16 18:54:57
zobacz wszystkie komentarze

więcejKrainy i miejscowości

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w Polsce. Oprócz bogactwa zabytków cechuje go niezwykle malownicze położenie. Miasteczko usytuowane jest na prawym brzegu Wisły,...

Pozostałe krainy i miejscowości